Hatalmas felzúdulást keltett Észak-Amerika nagy részén az elképzelés, hogy egy konzorcium évi több milliárd liternyi ivóvizet kíván tankhajókon a kontinensről a föld másik felébe exportálni. Ez a hír önmagában is megdöbbentő volna, a még elgondolkodtatóbb valóság azonban az, hogy az alaszkaiakat egyáltalán nem rázta meg az elgondolás, sőt, az érintett város lakossága kifejezetten jó ötletnek tartja ezt.
A közösség weblapjáról kiemelt link a vezet a nagybani ivóvíz-kereskedelemmel foglalkozó oldalra. Innen kiderül, hogy Sitka városa 23 494 646 650 millió liter tiszta gleccservíz felett rendelkezik, kiépítette azt a 91 centiméteres átmérőjű vezetékcsonkot, amin keresztül ipari léptékben képesek a víz tartályhajóra szivattyúzására, valamint már készülnek egy hatalmas teherkikötő tervei, ahol akár ezer lábas tartályhajókat is berakodhatnak.
Az alaszkai ötlet nem légből kapott: egy texasi vállalkozás, az S2C Global Systems máris létrehozott egy elosztóközpontot India nyugati partvidékén, ahonnan éves szinten csaknem tizenegy milliárd liter, Sitkából származó vizet készül a nyugat-ázsiai és indiai piacokra szállítani. Ezzel a mennyiséggel egyébként még nem merültek ki a lehetőségek: az Alaszka nyugati partvonalán fekvő sziget önkormányzata mintegy háromszor ennyi víz felett rendelkezhet szabadon, ami éves szinten 90 millió dollár bevételt jelenthetne a közösségnek. A hír bejelentése óta egyébként további cégek folyamodtak engedélyekért, illetve több más, alaszkai önkormányzat is jelezte, hogy szívesen értékesítené természetes vízkészletét.
Forrás: www.treehugger.com, www.sitka.net
Fotók: www.sitka.net