Egy globális felmérés tanulsága szerint nem a fiatalok, hanem az idősek járnak élen a környezettudatos szemléletváltásban.
Huszonnyolc ország 22 ezer lakosát kérdezték meg egy globális léptékű felmérésben, amely az egyes térségek szelektív hulladékgyűjtésre, környezetbarát termékek vásárlására, illetve organikus élelmiszerek felhasználására vonatkozó szokásait volt hivatott felmérni.A Synovate kutatói meglepő felfedezéseket tettek. Az 56-65 éves korosztály a legszorgalmasabb a szelektív hulladékkezelésben és a zöld termékek választásában, a 46-55 évesek kedvelik az organikus élelmiszereket, a 16-25 éves korosztályt azonban többé-kevésbé hidegen hagyja a téma. A papírforma csak a nők esetében érvényesült: ők mindhárom kategóriában aktívabbak voltak a férfiaknál.
Ami az országos bontást illeti, ott már kevesebb a meglepetés: a tehetős, stabil nemzetek szelektálnak és zöldet vesznek, a szegények, illetve politikai, gazdasági problémákkal küzdők egyiket sem. A hulladék szétválogatásában Kanada, Dél-Korea és Spanyolország jár az élen, mind 80 százalék feletti rátával. Összehasonlításként a sereghajtók (Indonézia, Oroszország és Egyiptom) lakosságának nem egészen 15 százaléka gyűjti szelektíven a hulladékot.
Nem mindenhol a tudatosság hiánya okoz problémát: a német vásárlók például imádják a zöld termékeket, de nincs megfelelő szelektív infrastruktúra, ezért ezen a téren elmaradást mutat az ország. A környezetbarát fogyasztói cikkek listáját egyébként a skandinávok vezetik, de jól áll az Egyesült Arab Emírségek, és Mexikó is – nem úgy, mint Kína és Szerbia.
A felmérés egyébként nem csak a demográfiai megoszlásban hozott meglepő eredményeket. Ki gondolta volna például, hogy Japán a sor végén kullog az organikus élelmiszerek tekintetében: ha hajlandóság volna is rá a lakosságban, csillagászati áruk miatt kevesen engedhetik meg maguknak a bioterményeket.
Forrás: Greenfo