899 forint. Ennyibe kerül négy, darabonként 2500 milliamperórás nikkel-metálhidrid akkumulátor, használatra készre töltve a sarki Lidlben. És ennyibe kerül egy kilencvoltos akku, két bébi- vagy egy góliát-méretű akku is. Ki a fene vesz még hagyományos alkáli vagy szén-cink elemet?
Akkut mindenbe!
Úgy egy éve is lehet már, hogy először kiszúrtam a XXI. századi ember elsődleges olvasnivalójában, az akciós Újságban, hogy a diszkontboltban akciósan mindössze 899 forint az a négy ceruzaakku. amit fogcsikorgatva szoktam megvásárolni legalább 2-3 ezerért a nagyáruházakban, amikor új elemes biszbasz kerül a családba. Rohantam is legott, vettem három csomaggal. Egy még mindig bontatlanul lapul a fiókban. Elhamarkodtam a dolgot, nem sejtettem, hogy rögzül ez az árszint.
Pedig rögzült, és nem csak a ceruzaelemek kiváltására alkalmas AA szabványban, hanem a többi gyakori elemformátumban is. Azóta itthon 500-1000 újratöltésre alkalmas akkumulátor van elem helyett mindenben. Az olyan energiaigényes holmikba került be először a cucc, mint a kamerák, kézi GPS, távirányítós játékok, sírós babák, vezeték nélküli kapucsengő. Aztán akkut tettem elem helyett a maximum évente lemerülő faliórákba és a távirányítókba is. Legutóbb a szökőévente lemerülő fali termosztát és a gimnázium óta eddig egyszer frissített Sharp számológép kapott AAA-s akkut elem helyett.
Méretkódok:
Ceruza: AA Az a pici hosszúkás: AAA Kilencvoltos, nyalogatós: 9 Volt Bébi: C Góliát: D Laposelem: 4.5 Volt 12 voltos autóriasztóba: A23
Elemfetisiszták: itt a Mekkátok
A Ni-MH akkuknak elvileg van némi memóriaeffektusuk, azaz ha gyakran nem teljesen lemerült állapotról töltjük őket teljesen feltöltöttre, látszólag csökkenhet a kapacitásuk. Valamint önkisülésük is van, vagyis ha eltesszük őket a fiókba, és csak jövő ilyenkor vesszük elő, számíthatunk rá, hogy nem lesznek teljesen feltöltött állapotban. Ne de, könyörgök, 899 forintért ki nem kakkantja ezt le?
Tényleg, ki a fene vesz még hagyományos, eldobható elemet, és miért? Maximum azért, mert nem jár Lidlbe.
A Tesco polcán még drága az akku
A kontrollhoz véletlenszerűen kiválasztott hipermarketben ugyanis még nincs ilyen idilli állapot. 599 forint a négy darab, Power Hi Tech Extra Long Life hívószóval csalogató saját márkás alkálielem, ez a legolcsóbb kék-fehér megoldás a lemerült fényképezőgép gyors újra harcképessé tételére.
900-1100 forint a négyes Duracell illetve Energizer belépő modellje. A legolcsóbb akkumulátorcsomag persze ennél is drágább. Igaz, hogy az újratölthetőség miatt úgy is százszorosan megérné, de ha gyorsan kell konzervenergia kevés pénzért, biztos sokan inkább a 900 forintos megoldást választják a duplája helyett. Ez van, mi magyarok hagyományosan nem tudunk hosszú távban gondolkodni. Ezért szerencse, hogy a Lidl-féle 900 forintos akkucsomag mellett már nem is kell.
Olcsóbb a Ni-MH, mert jön a Li-PO
Az árcsökkenés oka különben, hogy már ez a sokszor, de lassan újratölthető nikkel-metál hidrid akkutípus is elavult. A higanyos elemeket ugye felváltotta a szén-cink, azokat a jóval tartósabb, igaz drágább alkáli. A kadmium miatt környezetre veszélyes nikkel-kadmium akkukat a nikkel-fémhidrid küldte süllyesztőbe, de már it vannak a lítium-polimer akkuk. Japánban az elmúlt években felére esett vissza Ni-MH forgalom, mert az egyelőre drágább, de könnyebb, tartósabb, nagyobb kapacitású, hamarabb újra tettre kész Li-PO akkuk kiszorították számos elektronikai cuccból.
Ez a folyamat nyilván hamarosan hozzánk is elér; ha jön az AA szabványos, négyesével 900 forintos Li-PO, talán én is elviszem majd az elektronikai szelektív gyűjtőbe a legfáradtabb nikkel-akkuimat.Az viszont már biztos, hogy egyszer használatos, pocsékolós, ráadásul immár az akkumulátorhoz képest röhejesen drága elemet többet a büdös életben nem veszek. Ti se vegyetek!