HTML

Zöldblog.hu

Közlekedés, háztartás, energetika, úgy, hogy a bálnák sokáig dalolhassanak az érintetlen őserdőkben.

Linkblog

Friss topikok

Van-e vészfék az olajalapú civilizáció vonatján?

2011.10.18. 20:02 sosadri

Izzócsere egy családi házban - megéri a kompakt fénycső?

Ha lecserélem a házban az összes létező izzót energiatakarékosra, nagyon kevés villanyszámlát fizetek és még jó érzés is tölt el, hogy kevesebb kárt teszek a környezetemben (illetve ez nem biztos, erről majd később). Ha viszont maradok a jól bevált, de nagyon energia-hatékonytalan régi égőknél, meg a végzetes áramszámlánál, nem kell beruháznom a még mindig drága fénycsövekbe. Melyik megoldás a jobb?

Nézzünk egy képzeletbeli családi házat, amiben egyelőre csak hagyományos izzókkal világítunk. A 100 m2-es házban van két szoba, nappali-ebédlő, konyha, fürdőszoba, WC, spájz, előszoba és persze egy kert.

 

Nézzük egyenként, melyik szobában mivel világítunk.

 

  • 2 szoba plafonján 3-as csillár lengedez (izzók egyenként: 60W), az ágyak mellett 1-1 éjjeli lámpa (40W). (Összességében szobánként van 260 W fényerőnk, tehát 520W.)
  • Ebédlő-nappali plafonon 3-as csillár (60W), sarokban állólámpa (60W). (Összesen: 240W)
  • Konyha 2-es csillár (60W) meg 3 spot a konyhaszekrényben (50W) (Össz: 270W)
  • Fürdőszobában lámpa (60W) és tükörvilágítás (60W) (Össz: 120W)
  • WC-ben lámpa (60W)
  • Spájz lámpa (60W)
  • Előszoba 1 lámpa (60W)
  • Udvaron 3 lámpa (60W, összesen 180W)

Ha minden izzó ég, akkor a ház fogyasztása: 1510W. Na jó, de nem vagyunk mindig mindenhol. Modellezzünk egy fogyasztást is.

Feltételezzük, hogy itt egy négytagú család lakik. Villanygyújtás: este 6, villanyoltás: este 11. Folyamatosan ég néhány lámpa, néhány meg csak alkalomszerűen.

 

  • Szoba1.: 4 óra csillár, 1 óra a 2 éjjeli lámpa (4*3*60W+2*40W = 800W)
  • Szoba2.: csillár 1 óra, 2 éjjeli lámpa 1 óra (3*60W+2*40W = 260W)
  • Ebédlő-nappali: 1 óra csillár, 4 óra saroklámpa (3*60W+4*60W = 420W)
  • Konyha: lámpa 4 óra, spotok 3 óra (4*2*60W+3*3*50W = 930W)
  • Fürdőszoba: 2 óra lámpa, ½ óra tükörvilágítás (2*60W+0,5*60W = 150W)
  • WC: 1 óra (60W)
  • Spájz: ¼ óra (0,25*60W = 15W)
  • Előszoba: ¼ óra (0,25*60W =15W)
  • Udvar: ½ óra (0,5*3*60W = 90W)

Elképzelhető lehet? Nekem nem tűnik túlzásnak.

 

Nos, ez egy napra 2740 Wh, 30 napra 82200 Wh, egy évre 1000,1 kWh

Az áram ára most 48 Ft/kWh körül van, ami azt jelenti, hogy a világítás ennek a családnak havonta 3946 forintjába kerül, azaz évente 48005 Ft-ba. (Persze emellett még fizeti a família a hűtőt, tv-t, mikrót, mosógépet, stb.)

 

Itt egy youtube-os reklám-videó, amiben egy csaj megmenti a profilból Robert De Niro-ra emlékeztető, idősödő urat az Osram-mentes élettől. Nagyon meggyőző, számoljunk hát tovább az Osram wolframkiváltó termékeivel.

 

 

Total shut-down, és lecserélünk mindent. Mibe kerül, és mit nyerünk vele?

 

Az Osram honlapján találtam egy kalkulátort is ehhez, beleerőszakoltam a fenti adatokat egy házikó alaprajzába, ahol segítséget is kaptam ahhoz, hogy mely funkcióhoz milyen égőt válasszak.

 


És ekkor jött a teljes sokk. Azt vártam, hogy soha az életben nem fog megtérülni egy ilyen beruházás, legfeljebb a jóérzés lesz meg az emberben, hogy nem világít felelőtlenül. Tévedtem.

 

Éves szinten az 1000 kWh-ás fogyasztás helyett csak 284 kWh lesz az energiafogyasztás, ami 34.364 Ft-os éves megtakarítást jelent!

 

Tehát megtakarítok 716 kWh-t, és az ehhez nem szükséges 358 kg CO2 kibocsátást évente, amivel majdnem 18 fával kevesebbet kell ültetnem, hogy CO2-ilag semleges maradjak, és ráadásul ezek az izzók még hosszabb élettartammal is bírnak.

 

  

A fosszilis üzemanyagokkal működő erőművek az energia előállítása során CO2-t bocsátanak ki. Ha a normál izzókat energiatakarékosra cseréljük, akkor azok kevesebb energiát fogyasztanak, és így segítik csökkenteni a CO2 kibocsátást. Minden fa évente mintegy 20kg CO2-t köt meg a légkörből (átlagosan, persze). Ha tehát az etalon-házunkban minden izzót kicserélünk, akkor 25 fa helyett, csak 7,1 fát kérünk meg szépen, hogy közömbösítse a szén-dioxidunkat, vagy fényforrás célra csak ennyit kell ültetnünk a széndioxid-semlegességhez.

 

 A kalkulátor és a képzelet szerint 3 féle izzót kell kiváltanunk.

  • 20 db hagyományos körte formájú 60W-os izzót 11W-os energiatakarékosra, aminek az élettartama a gyártó szerint 15.000 óra, (a hagyományosnak csak 1000 óra!) Mivel ennek az izzótestnek a kicserélésével nyerjük a legtöbb felszabaduló energiát, a legtöbb plusz élettartamot, ezért ezeket érdemes első körben kicserélnünk. Maradva a fenti példánál ezzel évente 637 kWh-t és 30475 Ft-ot takaríthatunk meg.
  • Ha tovább megyünk, és az éjjeli lámpákban is kicseréljük a 4 db égőt, akkor további 48 kWh-t és 2313 Ft-ot nyerhetünk. Még ezt is érdemes lehet lecserélni, bár az előbbihez képest elhanyagolható a nyereség, bár a 40W helyett csak 7W-os egy égő fogyasztása. De az élettartam-hosszabbodás itt is jelentős, 1000 óra helyett 8000.
  • Az utolsó, ami megfontolásra érdemes, a konyhai spotok kicserélése. Mit nyerünk velük? 33 kWh-t évente, azaz 1577Ft-ot. Itt 50W helyett csak 40W egy izzó teljesítménye, az élettartamuk pedig egyforma, mindkettőnek 2000 üzemórát jósolnak. Ebbe a projektbe nem biztos, hogy belevágnék, tekintve, hogy a két izzó közötti árkülönbség valószínűleg soha nem tudná kitermelni magát.

 

És akkor el is érkeztünk az árak kérdéséhez. Mennyibe is kerül mindez nekünk?

 

A húsz darab 60W-os körte lecserélése (neten akciósan is 2000 Ft/db) 40000Ft. Így kb. 16 hónap alatt hozza be az árát a beruházás. (Megjegyzem, érdemes figyelni az akciós újságokat, a Metróban épp most akciós épp az Osram-paletta, így egy kis szerencsével ennél jóval olcsóbban is meg lehet úszni az átállást.)

 

Az éjjeli lámpák 4 db gyertya formájú 40W-os izzóját is kb. 2000 Ft/db áron tudjuk cserélni, azaz összesen 8000Ft-ért. Ennek már kell majdnem 3,5 év, hogy kitermelje az árát. (A Metro újságban most 750 körüli áron hirdetik. Akciósan tehát csak 3000 Ft az invesztíció és 16 hónap a megtérülés.)

 

Végül a 3 spotot kb. 2200Ft/db áron tudjuk beszerezni, itt már több mint 4 év a megtérülés.

 

A kép idilli. De, a fene egye meg, semmi sem ilyen egyértelmű ebben a komplikált világban. Sem a hagyományos, sem az energiatakarékos izzók számaiban és CO2 kibocsátási adataiban nincs benne ugyanis, hogy elő is kell állítani őket, sem az, hogy a használt fénycsövek mennyire károsítják a környezetet, illetve azokat hogyan hasznosítják majd újra, mennyiért és mekkora energiafelhasználás mellett.

 

A kompakt fénycsövek higanyt tartalmaznak, amely rendkívül mérgező vegyület. A higany a kompakt fénycsövek (integrált CFL fényforrások) fontos alkotóeleme, amely kulcsfontosságú szereppel bír az energiahatékonyságukban és más olyan paramétereikben, mint például az élettartam és a bemelegedési idő. Egy darab CFL kompakt fénycsőben legfeljebb 5 milligramm (0,005 gramm) higany található (szemben az 50 milligrammal a gombelemekben, az 500 milligrammal a fogászati amalgám tömésben). A higanytartalom nem tud kiszabadulni a CFL kompakt fénycsövekből, a fénycsövek véletlen eltörésének esetét kivéve. (Elvileg. A gyakorlatban a nagyáruházakban lévő kompakt fénycső-gyűjtő dobozból is diszkrét puffanás jelzi minden bedobott fényforrásnál, hogy épp kiszabadult a higanygőz.)

Amennyiben a lámpa véletlenül még otthon eltörne, szellőztessük ki a szobát, mielőtt nedves ruhával feltakarítanánk a lámpatörmeléket. Kerüljük el a törmelékkel való bőrérintkezést, ne használjunk porszívót.A véletlenszerű lámpatörés esetére a higany kiszivárgás kérdésének másik megoldása az általánosan kapható, törhetetlen külső lámpaburkolattal rendelkező CLF kompakt fénycsövek beszerzése.

forrás: Világítástechnikai Társaság honlapja

  

De szerencsére higany nélkül is van energiatakarékos élet. Következő lámpás anyagunkban megnézzük, mi mennyi, ha nem higanygőz- és halogén, hanem LED-es fénybe borítjuk ugyanezt a házat.

243 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://zold.blog.hu/api/trackback/id/tr473293710

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

BKV figyelő.hu · http://bkvfigyelo.hu 2011.10.18. 21:00:25

Kompakt fénycsövek tekintetében az a tapasztalatom, hogy az Osram tényleg ott van az elsők között. Tény, hogy drágábbak, de sokkal erősebb a fényük és sokkal tartósabbak, mint az olcsóbb társaik.

Az elején megvettem a 2-300 forintos fénycsöveket, amik 2-3 hónap alatt bedöglöttek, kevesebbet bírtak, mint a normál izzó, holott a többszörösét ígérte a csomagolás.

Az Ikeában kapható égők se rosszak. A nagyszobában van egy Osram, gyakorlatilag bevilágítja az egészet, a többiben 1-1 Ikeás, pont elég.

A kisebb lámpákba most körte formába rakott halogén izzókat használok. Szintén energiatakarékos, és erős, meleg fénye van, ami sokaknak szempont.

Apám pl. azért nem használ kompaktot, mert nem szereti a fényét. De a halogén neki is tetszik. Azokról is jó lenne írni egyszer :)

euAgWzgmmtq7K 2011.10.18. 21:01:37

A LED a jövő, az energiatakarékos baromi környezetszennyező, ahogy írod. Csak ki kell futtatni a technológiát, amíg lehet.

Pierr Kardán 2011.10.18. 21:02:06

És mit kezdjek azzal, hogy 3 helyiségben is fényerőszabályozós kapcsoló van a világításhoz? Szabályozható fénycső nincs :-((

Lehet tenni beléjük halogénizzót, csak az éppen tízszer annyiba kerül, mint a hagyományos izzó. Számoljunk: ha a halogénizzó kb. 10 %-al fogyaszt kevesebbet, mint a hagyományos, az élettartama kb. négyszerese a hagyományosnak, az ára viszont a tízszerese, akkor mikor térül meg nekem ez a váltás?

Mondhatnám, hogy nincs döntési helyzet, mert eldöntötték helyettünk ezt a kérdést, mert már nem lehet kapni 40 W-osnál nagyobb teljesítményű hagyományos izzót...

De én bespájzoltam 30-40 db izzót a nagyobb teljesítményűekből, hála a szabályozós kapcsolónak (ami nemcsak takarékos, de az izzó élettartamát is nagyon megnyújtja!), életem végéig elég lesz ez a mennyiség :-))))

Alan Caselli 2011.10.18. 21:04:14

A LED-es is elég hamar megtérül és sokkal kellemesebb fénye van, viszont nagyon komoly tervezést igényel.
Legtöbb esetben sajnos nem a legjobb megoldás, ha a hagyományos lámpákban csak simán kicseréljük led-esre az izzókat, mert valószínű kevés lesz a fény, vagy nem jó a sugárzási szög.
Új lámpákra is szükség lehet. Illetve led-szalagok felszerelésére, a 12 voltos tápegységek elhelyezése is nehézkes lehet.
Én apránként kezdtem el áttérni. Nagyon megéri, de tényleg át kell gondolni...

baliquez 2011.10.18. 21:05:12

ennyit erről: www.youtube.com/watch?v=UmatL75dO3c

hagyományos okés, kell feszsimító kisautomata után és bírja.

Alan Caselli 2011.10.18. 21:06:01

@Pierr Kardán: LED-esből van dimmelhető. LED szalagot meg aztán úgy vezérled ahogy akarod, RGB-snek színét is állíthatod...

Anti Anyag (törölt) 2011.10.18. 21:07:49

1. Magyar lámpákat kell venni, azok a legolcsóbbak, én 4 kilóért a nagyobb, 3-ért a kisebb változatot vettem. A lakásban minden lámpát lecseréltem, kb. 30 db. összesen.

A legtöbb helyre tényleg nagyon jók, egy 16 nm2-es szobát 5 db. nagyobbik típus simán bevilágít nálam úgy, hogy tejüveg mögött van. Most jóval több a lakásban a lámpa, de kisebb a fogyasztás, pld. a csillárban lévő 5 db. annyit fogyaszt, mint régen 1 db. az öt közül, mert 100 W-osak voltak benne előtte.

Ledlámpákkal viszont nem jók a tapasztalataim, nagyon hangulatosak, de fényük csak ott van, ahová irányulnak, viszont ott erős. Hálószobába nagyon jók, mert úgy lehet olvasni, hogy nem zavarom az asszonyt, ő szinte töksötétben van. Ráadásul a sokledes marha drága.

Anti Anyag (törölt) 2011.10.18. 21:09:30

@Pierr Kardán: Van ezekhez is fényerőszabályzó. 6.000 Ft.

OkoskaTo:rp 2011.10.18. 21:13:05

Ez eléggé bölcsészmérnöki megközelítés.

Ráadásul teljesen téves adatokból kiindulva a végkövetkeztetés sem valószínű, hogy megállja a helyét. "Energiatakarékosra, aminek az élettartama a gyártó szerint 15.000 óra, (a hagyományosnak csak 1000 óra)" - Na, ez például teljesen kamu. Nem a kompaktgyártók reklámjából kell venni ezeket a számokat. Mivel a kompakt fénycsövek az izzóknál kevésbé bírják a rövid időn belüli le-felkapcsolást, ezért én még egy-kétezer üzemórának is örülnék.
De végezhetsz ezügyben egy kísérletet is: ugyanazon áramkörön (pl. lépcsőház vagy folyosó világítás) egyszerre raksz be új izzót és kompakt fénycsövet. Aztán megnézed, melyik mikor pusztul. Optimális esetben több izzócsere idejét is megméred, és átlagolsz. Aztán csodálkozol, hogy messze nem a fenti 15-szörös szorzót kapod meg.

(Ha nem is hiszel az összeesküvésekben, azért érdemes megnézni a "Villanykörte összeesküvés" c. filmet, épp erről szól az eleje.)

@d.hardman: A LEDhez is kell szép kis elektronikai körítés, ráadásul olyan ritkaföldfémek, amikből nagyon kevés van, és annak is 90%-át Kína bányássza - monopolhelyzetben meghatározva az árakat.

@Pierr Kardán: Nem keverendő a halogénizzó a cikkben szereplő kompakt fénycsővel!

dazzled 2011.10.18. 21:14:44

Kár, hogy nem gyakorlati tapasztalatok alapján íródott ez a cikk. A valóság ehhez képest eléggé más. Az utóbbi 10 évben lecseréltem az összes izzót a lakásban, de a havi energiafogyasztás nem csökkent érzékelhetően. Egy kis vizsgálódással kiderül, hogy a világítás az összes energiafelhasználás kb. 10%-át adja csak. Ezt csökkenthetjük jó esetben 80%-kal. A "fénycsőizzók" élettartama a gyakorlatban töredéke a hagyományos izzókénak. Az utóbbi 5 évben vagy 20 db energiatakarékos fényforrást kellett cserélnem, miközben volt olyan izzó is, amit csak 40 év után. Szóval ez egy soha meg nem térülő beruházás, de a jóleső érzés azért megvan, hogy tettünk valamit a környezetünk megóvásáért.

Alan Caselli 2011.10.18. 21:15:10

@Anti Anyag: LED-essel is lehet jól világítani, csak nagyon nem mindegy milyennel, és tényleg nem olcsó, de hamar megtérül és ezeknek tényleg jóval nagyobb az élettartama.

nyulambulam 2011.10.18. 21:23:19

Én is kezdem lecserélni az izzókat - ledes fényforrásokra. Az elsö tapasztalatok meglepöen jók: A jobb "izzók" már elég fényt adnak, már nem is annyira drágák (legalábbis Németországban ;) ), léteznek minden formátumban a fénycsötöl a hagyomágyos foglalaton és az alacsony/magas feszültségü halogénizzókon keresztül az épületreflektorig - ráadásul a kompakt fénycsövel ellentétben fényeröszabályzós is.

Ami még a LED-es technológia mellett szól a kompakt fénycsövel szemben: azonnal teljes fényerö, környezetkímélö, nincs elektroszmog (a "hagyományos" energiatakarékosnál a sugárzás akkora, hogy a legtöbbnél 3-5 métert javasolnak a lámpa és a használója közt...), hosszú távon olcsóbb...

magyar ember teli szájjal 2011.10.18. 21:27:24

Az egész környezetvédelem egy marhaság, csak divat. Ráadásul nem is éri meg.

lyesmith 2011.10.18. 21:28:02

He he. Norvég baráttom apja bespajzolt hagyományos izzókból. Merthogy az nem csak világít hanem melegít is. :)

Don Quixote de la Ferko 2011.10.18. 21:28:12

Nofene. Nem megy a bót? Kevés "takarékos" fogy?

Próbálj meg mindent beleszámolni.
Ha a gyárilag megadott élettartam alatt legalább egyszer lekapcsolod, akkor ugrott az élettartam fele. És így tovább. Minél többet kapcsolgatod, annál inkább lemegy az élettartama a normál izzóé alá. Cserébe viszont tízszer annyiba kerül.
Körbeszámoltam, legalább 10 helyen kéne cserélni a lámpaburát, vagy kompletten a teljes armatúrát is, hiszen ezek az ótvarok nagyobbak, vagy nem fér el, vagy kilóg.
A méretből adódóan növekszik az egységnyi szállítási térfogat. Egy full kamion izzónyi helyre nem tudsz ugyanannyi ótvar takarékost bepakolni. Dupla kamion, dupla szállítási költség, dupla üzemanyag fogyasztás.

Aztán számolj azzal, hogy a felsorolt helyek nagy részére alkalmatlan ez az ótvar. Budiba nem jó. Kapcsolgatod. Konyhába nem jó, kapcsolgatod. Fürdőbe nem jó, kapcsolgatod. Hálóba nem jó, kapcsolgatod. Nappaliba nem jó, ótvar a fénye.
Ha nem kapcsolgatod, akkor az izzó megy fél órát, ez meg négyet. Máris ugyanannyi a fogyasztás.

Szóval etetni az állatkertben a hattyúkat, meg az őzeket. Vicc ez az egész, legtökéletesebb példája a lobbiérdekek mindenen átgázoló kapzsiságának.

énpedigeztmárnemhiszem 2011.10.18. 21:29:01

ezek a kompakt fénycsővek egy kurv@ nagy átbaszás, lehet az márkás többezer forintos vagy olcsóbb fajta, elég hamar tönkremennek, egyszerűen nem győzöm cserélgetni őket, próbaképpen vettem három ledeset pár hónapja az egyik már megadta magát.

Érdekesség képpen érdemes venni egy fogyasztásmérőt, néha lehet akciósan párezer forintért. Volt egy régi fagyasztónk gondoltam, hogy sokat fogyaszt de napi 1,5 kWh-ra nem számítottam, pluszba a csöves 32 colos tv is szépen pörgeti a villányórát, sajnos azt pénzem sincs most lecserélni.

fda 2011.10.18. 21:30:40

"fénycsövek higanyt tartalmaznak, amely rendkívül mérgező vegyület"

A higany nem vegyület, hanem egy elem. (általános iskolati tananyag, nem kell hozzá tudós embernek lenni)

A cikk jó kis osram-reklámra sikerült. Mintha egy osram lámpa bármivel is rosszabb vagy jobb lenne, mint a többi 100 márka, ami kapható a boltokban.

kridli 2011.10.18. 21:32:39

Egyrészt ahogy már más is írta, ezek az energiatakarékos csodák élettartalmát nagyon befolyásolja kapcsolások száma. Olyan helységben, ahol jellemzően rövid ideig ég (pl. wc, közlekedő) semmiképpen sem jó szerintem.
A másik viszont, hogy a fenti óraszámok nagyon túlzóak... Nem tudom ki az aki átlagban ennyit világít.

fda 2011.10.18. 21:33:56

@luciferko: "Ha a gyárilag megadott élettartam alatt legalább egyszer lekapcsolod, akkor ugrott az élettartam fele."

Na ezt az ordas ostobaságot honnan vetted?

Egyébként több olyanom is van, amire 100ezer kapcsolást ígér a gyártó. Na ennek sosem számoltam utána, de az 5 év cseregarancia elég meggyőző érv.

Egyébként nekem 2-300 forintos lámpákból van telirakva az egész ház. A gyerekek nem értik meg, hogy ne kapcsolgassák őket, de az utóbbi 5 évben 2-nél többet biztos nem kellett cserélni.

nyulambulam 2011.10.18. 21:36:06

Ja, a ledes kisebb és nyugodtan lehet kapcsolgatni :)
A ledek gyakorlatilag örök életüek - max. a trafójuk megy tönkre.

Don Quixote de la Ferko 2011.10.18. 21:37:02

@fda:

Lényegtelen túlzás.
Pont úgy, mint ez a cikk, amelyik itt tupírozza ez a szemetet.
Örülök, hogy számodra az nem okoz problémát, ha átverik a "takarékossal" az "okos" agyadat. Vásárold, látom igaz tagja vagy a fogyasztói társadalomnak.

Ha nem érted az iróniát, miért fórumozol?

Don Quixote de la Ferko 2011.10.18. 21:39:38

@nyulambulam:

Gyakorlatilag az izzólámpa is örök életű lehetne, ha nem lenne gazdasági érdek a visszabutítása tervezett avulással. A LED-es is hasonlóképpen üzemel, ne abból indulj ki, hogy a videón évekig világít.
Ha mindenki kiváltja az izzót "örök élettartamú" LED lámpával, kinek adnak el 5 év múlva ledeset?
Nyugodj meg, abba is be van építve az avulás, mint minden más termékbe.

The Great Destroyer 2011.10.18. 21:39:48

Én lustaságból cseréltem ki a hagyományos izzókat energiatakarékosra. Már nagyon elegem volt az izzócserékből, mivel 90%-ban csak létrával elérhető helyeken vannak a lámpák, a közel 10x-es reális élettartam nekem elég indok volt. Kellemes mellékhatásként ért, hogy ténylegesen csökkent a villanyszámla is.

JohnHenry 2011.10.18. 21:40:24

@énpedigeztmárnemhiszem: jóvan, aszittem mi vagyunk a pechesek, hogy az energiatakarékos, hosszú élettartamú bizbaszok általában egy évet se bírnak (két lakásban is hasonló tapasztalatok vannak).

Világoszöld 2011.10.18. 21:40:41

Aki 2000-ért képes kompaktfénycsövet venni, az megérdemli. Nyitott szemmel kell járni, és lesni a Philips akciókat. Egy olyan Philips kompakt, ami nekünk 2 évet lehúzott a fürdőben, 500 Ft-ért beszerezhető. 2 év után lecseréltem LED-re, működő állapotban nyugdíjaztam, de fél év pihi után ment vissza a lenti fürdőbe, ennek lassan 3 hónapja, és még mindig megy :) Anno asszem 900 Ft-ért vettem. Az étkezőben lévő Philips 3 éves, bár az nem kap annyi kapcsolgatást, mint a fürdős.
Itt jegyezném meg, hogy van fényerőszabályozható kompakt is.

Aki nem szeretne komapktot, vegyen halogént, itt is figyelni kell az akciókat, 2-300 Ft-ért már lehet jókat kapni. De van Osram is, 800 Ft-ért :D
Végül ott van a Philips bitang halogénje, az Ecoclassic 50, fele fogyasztás a hagyományoshoz képest, háromszoros élettartam, durva ár (2000 Ft).

Don Quixote de la Ferko 2011.10.18. 21:43:22

Cégnél a konyhába rakott a nagyon eszes műszaki vezető takarékosat, és a rengeteg eszével még azt is kiírta, hogy mindenki kapcsolja le maga után a villanyt. Talán két hónapot bírt.
Igaz, az izzóhoz képest sokkal többet, mert spórolás címszóval a legolcsóbb tesco izzót veszik, ami általában két hét után ég ki.

fda 2011.10.18. 21:43:27

@dazzled:
"de a havi energiafogyasztás nem csökkent érzékelhetően."

Két esetben lehetséges ez:

1.
A te fénycsöveid épp ugyanannyit fogyasztanak, mint a hagyományos izzók. Mindenki hazudik, csak még senki a világon nem mérte meg, hogy mennyit fogyaszt egy kompakt cső.

2.
Nem használsz világítást, vagy ha használsz, az elenyésző a többi energiafelhasználás mellett (pl. vasat olvasztasz az otthoni elektromos kohóban, emellett nem tűnik fel, ha egy lámpa többet vagy kevesebbet fogyaszt)

"Egy kis vizsgálódással kiderül, hogy a világítás az összes energiafelhasználás kb. 10%-át adja csak. "

Ez tudod a többi fogyasztótól ezek arányától függ. Nálad lehet hogy épp 10%, másol pedig más.

"élettartama a gyakorlatban töredéke a hagyományos izzókénak."

Na ez azért meredek, érdemes összehasonlítani.
Milyen mérésre alapozod?

"Az utóbbi 5 évben vagy 20 db energiatakarékos fényforrást kellett cserélnem, miközben volt olyan izzó is, amit csak 40 év után."

Persze, 5 év alatt bármelyik izzó kibírja 40 évig, csak a gyártó a hülye, hogy 1000 óra körülire becsüli az átlagos élettartamot.

"Szóval ez egy soha meg nem térülő beruházás,"
Nekem nincs a házban "hagyományos" izzó. Sokan csodálkoznak is, miért kevesebb a házam áramfogyasztása, mint a harmadakkora lakásuké.
persze nem csak ezen múlik, de fontos része van benne.

opeba 2011.10.18. 21:49:58

A kompakt fénycsövek eelőállításának és környezettudatos megsemmisítésének - tekintve, hogy elektronikai hulladék - energiaigénye együttesen magsabb mint a hagyományos izzóké, így összességében az energiamérleg kiegyenlítődik, és sokaknak a természetes fénye sem az igazi.
Tehát nem éri meg.

Dercsár 2011.10.18. 21:52:11

Érdekes kalkuláció... az én lakásom kb ennyi helységből áll, kisebb alapterülettel, de az egész villanyszámla van 5ezer körül havonta (hűtő, mosógép, minden). Ennek lehet vagy 10%-a a világítás :)
A kompakt fénycsövek pedig szarok: lassan kapcsol, csúnya a fénye, kilóg a régi búra alól. És legfőképpen: messze van a 15 ezer órától. Inkább olyan 1.500 lesz az.
Ha a bonyolult gyártást is beszámítjuk a szennyezésbe, nem lehet sokkal jobb, mint a szénszálas izzó.

Don Quixote de la Ferko 2011.10.18. 21:59:28

@fda:

"Nekem nincs a házban "hagyományos" izzó."

Leborulunk nagyságod előtt.

Elég ennyi, vagy foglaljuk imába a neved?

Don Quixote de la Ferko 2011.10.18. 22:01:22

@opeba:

Ajaj. Ökológiai lábnyom? Szerinted egy olyan világban, ahol az a "zöld életmód", hogy nem a közelben szennyez valami, hanem a távoli Kínában, értik mit jelent?

dazzled 2011.10.18. 22:07:46

@fda: Na végre egy elégedett ügyfél. Már azt hittem, hogy hiába találták ki ezt a "milyensokatmegspórolokvele" mesét.

Pomrut 2011.10.18. 22:08:10

Én is vettem pár energiatakarékosat 4 éve amikor új lakásba költöztem A fürdőszobába 2 cseppalakú dizájnosat 3000/db-ért
1 év múlva amikor felkapcsoltam 1 percig még tök sötét lilás fény volt csak az után melegedett be. (pedig 10000 órás volt)
Az előszobaira meg amikor ráfúj a légkondi levegője félpercenként (ahogy mozog a rostélya) a hidegtől elhalványul a fénye.
Dobtam a kukába mind Most bespájzoltam hagyományos izzókból. Ezeket a szar színűeket bámulja az aki akarja, én nem akarok megvakulni.

Amúgy az ebay-en vagy Kárpátalján mindenki olyan hagyományos izzót tud venni amilyet akar

jozso929 2011.10.18. 22:08:32

A LED a jövő, nálunk itthon már csak LED izzó van. Hong Kongból rendeltem GU10-es foglalatú izzókat, 1400 Ft darabja, 320 lumen, melegfehér fényű (60 db smd led egy lámpafelületen). Nem spotban világít mint a spotlámpa, hanem körben és lefelé. 4 W-ot fogyaszt, egy 12nm-es szobába 3 db kell és sokkal-sokkal nagyobb fénye van mint 3 db 50W-os spotlámpának. Konkrétan a spotlámpa meleget és fényt csinál, a LED pedig csak fényt. Lekapcsolás után azonnal hozzá lehet nyúlni, nem forró.
Mindenhol kicseréltük a lámpákat LED-esre, ahol kellett ott átalakítóval raktuk be az E27 vagy E14 helyre. Ezeknek a LED-eknek nem árt a kapcsolgatás, a nappaliban LED szalag világít ami dimmelhető, színe változtatható. Az áramszámla pedig súlyos ezresekkel lett olcsóbb, úgy számoljuk 1 év alatt visszahozza az árát, utána már csökkenti a havi rezsit.

fda 2011.10.18. 22:11:09

@luciferko: mi a lényegtelen túlzás? Elismerted, hogy butaságot írtál?

Nem értem a gúnyolódásod okát, nem kell "leborulnod" senki előtt. Bár a nálad okosabbakra érdemes néha hallgatnod.

Engem aztán nem zavar, ha te pazarlóan világítasz, hidd el. Egyébként érints meg egy hagyományos izzót, és gondolkozz el, honnan származik az a hőenergia, ami megégette a kezedet. Aztán fogj meg egy kompaktot, utána meg egy LED-et és gondolkozz, melyiknek az üzeme lehet olcsóbb.

fda 2011.10.18. 22:14:04

@jozso929: "Mindenhol kicseréltük a lámpákat LED-esre" - nekem elsősorban az a bajom ezzel, hogy nem találok minden helyre megfelelő fényeloszlású ledeset. De ahol jót találok, az nagyon király. A fürdőben két 1.2W- os világít, és a feleségem megjegyezte, hogy végre erősebbre cseréltem az izzókat:-)

inebhedj - szerintem 2011.10.18. 22:21:09

Sajnos a gyakorlatban (mifelénk) a kompakt fénycsövek élettartama nem, hogy nem haladja meg a hagyományos izzókéjét, de az áramingadozás, ki- és bekapcsolás, áramszünet, ill. "tüske" eseményekkel szembeni sokkal alacsonyabb tűréshatár miatt egyenesen rövidebb (ahol én lakom pár ezredmagammal, ott az állandó áramszünet, a napi többszöri áramkimaradás, "tüske", áramszünet a mindennapi élet része). Az áruk viszont jóval magasabb, így ahelyett, hogy csökkentenék a háztartás kiadásait, egyenesen - akár jelentősen - növelik azt.

Lehet, hogy az áramfogyasztás csökkenésével a szénhidrogén alapú erőművek szennyezőanyag-kibocsátása csökken (ehhez azonban át kéne látni egy országos méretű energetikai hálózatot), ellenben a hagyományoshoz képest nagyobb mennyiségben előállításra és szemétbe kerülő izzók nem lehetetlen, hogy ellensúlyozzák ezt a csökkenést.

Hozzáteszem, nálam nincs a házban hagyományos izzó, kb 6 éve. Az áramszámlám érzékelhetően csökkent (mármint relatíve, hiszen az áramdíj felment), kb. 10-15 %-al, az izzóvásárlási kiadásaim pedig kb. tízszeresére nőttek, így összességében talán egálban vagyok (legalábbis ezzel vigasztalom magam). (A fénytelenség érzését meg lehet szokni. :) )

A leginkább a Tungsram bírja a strapát és ez bír a legjobb fényerő érzettel is, az Osram, Philips, stb. rövidebb ideig ad, kevesebb fény(érzete)t. Ugyanakkor érdemes inkább a fényérzetre és az árra menni, az élettartama legtöbbnek azonos, így minél több fényérzet, minél olcsóbban a megfelelő párosítás tapasztalataim szerint. Ebből következően, ha Tungsramot a költségvetés nem enged venni, akkor a Tesco gazdaságos, az Osram, a Philips, stb. azonos lattal esik súlyba, és simán a Tesco gazdaságos vagy a stb. is győztesen kerülhet ki az ár/teljesítmény összehasonlításból. Ti. nálam.

KissGecihuszár 2011.10.18. 22:24:22

Ha szabad, akkor mint gyakorló villany és főként világítás-szerelőként belekotyognék és hangosan a T5-ös (ultraslim) fénycsövek mellett kampányolnék, melyek igaz, hogy -mivel lineáris fénycsövek- nem helyezhetőek bele a legtöbb lakásban használt csiri-biri, vidám-barátságos designlámpába, viszont,ha valaki ú.n. LÁTNI SZERETNE és még mellette takarékoskodni is, nos ez esetben vegye a fáradságot és dobálja ki a sok igénytelen csiri-biri IKEÁS és egyéb foshalmazt és rakjon fel T5-ös (14,21,28,54W-os csövekhez valóak vannak széles kínálatban) f.csőhöz való armatúrát (lámpatest szakzsargonbeli neve) és abba tekerje bele a 2 (21,28,54W),vagy 4(14,21W) db -mondjuk GE starcoat 830-as és /vagy 840-es színárnyalatú csöveket és onnantól legalább 5-6 évig rá sem kell néznie a lámpáira, max csak egy portörlés erejéig. Ja, és LÁTNI is fog, mert ezek a lámpák parabolatükrökkel és káprázásgátló keresztlamellákkal vannak felszerelve! van még kérdés???

LongJohnHolmes 2011.10.18. 22:25:22

Épp tegnap égett ki az egyik kompaktfénycsövem. Egész jól bírta az udvaron, már többször gondoltam rá, hogy milyen sokáig bírja :)
Na nem 15000 óráig, csak ideig-óráig.

De mióta láttam a Villanykörte összeesküvést, azóta már minden percük ajándék :)

www.youtube.com/watch?v=UmatL75dO3c

Az örök világosság fényeskedjen nektek :)

bbandi 2011.10.18. 22:29:30

Épp egy 30W-os, 2000Ft-os Osramot cseréltem le múlt héten egy havi használat után (most GE-t vettem, remélem jobban bírja)

karosszékely 2011.10.18. 22:32:08

@Anti Anyag: 16 négyzetnanométeres szoba. Durva.

bbandi 2011.10.18. 22:32:30

@bbandi: Ja, és az a röhej, hogy tapasztalatom szerint a hagyományos, gyújtós-folytós fénycsövek sokkal tovább bírják.

KissGecihuszár 2011.10.18. 22:32:32

A LED-ektől pedig ne várjuk a messiást, ugyanis ma még kísérleti szakaszban jár a LED gyártás, tehát ma még nem tudhatjuk, mit is fognak bírni, mennyivel csökken a fényerejük 5-10ezer órás üzemelés után, illetve a melegedés mennyire károsítja a szerelvényházat és a működtető alkatrészeket. Én is cseréltem GU10-es 35W-os halogéneket 3W-os LED-re, nem rossz,sőt mivel több színhőmérsékletből raktam a fűrdőben, a WC-ben lévő -egyenként 3 lámpás plafonlámpába- ezért az eddigi (1éves) tapasztalatok jók. Ha még 10 év múlva is lesznek tapasztalatok ezekről a tavaly berakott LED-ekről,akkor azt gondolom, hogy megérte a buli... Ja,a retrofit LED fénycsöveket mindenki felejtse el, meg úgy általában a T8-as méretű LED fénycsöveket is, hisz még nem hozzák azt a fényáramot, mint pl egy 3 (pláne 5)sávos Tungsram 18, vagy 36W-os (56-os helyett még nincs is LED f.cső), főként,ha EVG-vel,azaz elektronikus előtéttel szerelt armatúrában használjuk.

Don Quixote de la Ferko 2011.10.18. 22:33:19

@fda:

"mi a lényegtelen túlzás? Elismerted, hogy butaságot írtál?"

Hiedelmeid nem érdekelnek. Mondtam, ha nem érted az iróniát, miért fórumozol.

"Nem értem a gúnyolódásod okát, nem kell "leborulnod" senki előtt. Bár a nálad okosabbakra érdemes néha hallgatnod."

Nem gúnyolódás volt. Próba. Kipróbáltam, hogy mit szólsz ahhoz, ha nem te kötözködsz, hanem veled kötözködnek. Kiborultál, ahogy várható volt.

"Engem aztán nem zavar, ha te pazarlóan világítasz, hidd el."

Mint mondtam, hiedelmeid otthon, az oltár előtt, itt senkit nem érdekelnek.

"Egyébként érints meg egy hagyományos izzót, és gondolkozz el, honnan származik az a hőenergia, ami megégette a kezedet."

Hogy te miket tudsz? Magadtól ekkora zseni, vagy összehívtad a teljes haveri kört, hogy ezt a frappáns visszavágót kitaláljátok?

"Aztán fogj meg egy kompaktot, utána meg egy LED-et és gondolkozz, melyiknek az üzeme lehet olcsóbb."

Úgy tűnik nem fogtad fel a topikolók aggályait. Kicsit figyelmesebben olvass, ne borulj ki, ha úgy beszélnek veled, ahogy te mással, és akkor talán nem leszel korai szívhalál áldozata.

Segítek: Senki nem állította, hogy ezek a szarok nem fogyasztanak kevesebbet mint a hagyományos izzó. Tudod, a hiedelmeid otthon, magányodban. A vita az élettartamról megy, és bármennyire is kiborít téged, sajnos sokan vagyunk, akik a "takarékosok" élettartamával kapcsolatban elég rossz tapasztalatokkal rendelkeznek. Az, hogy neked még nem döglött be egy sem, az a te egyéni szerencséd, de a nagy átlag sajnos pont az ellenkezőjét tapasztalja.

Ez van. Az élet kegyetlen.

KissGecihuszár 2011.10.18. 22:34:16

Óhh, bocsi, nem 56, hanem 58W-os a "jó hosszú" T8-as cső...

Don Quixote de la Ferko 2011.10.18. 22:35:56

@KissGecihuszár:

Van. Hol lehet "ócó" UV csövet szerezni?

szorokin · http://quauaua.tumblr.com 2011.10.18. 22:49:37

nem értem a problémát, illetve nincs probléma,
mivel nincs (nem lesz) választási lehetőség.

09.12.2008-as hír:
"Az Európai Bizottság „öko-dizájnért” felelős munkacsoportjának tegnapi (december. 8.) ülésén a tagállamok jóváhagyták azt a javaslatot, amely szerint 2009-2012 között kivonják a hagyományos izzókat a forgalomból."

www.euractiv.hu/belugyek/hirek/2012-re-eltunnek-a-hagyomanyos-izzok-001295
...
szóval minek agyalni valamin, amit a fejünk felett döntöttek el az unios brüsszelita bürokrata nagyokosok.....

pffff

ellenséges békaember 2011.10.18. 23:02:35

Na, hát én azok közé az emberek közé tartozom, aki bespájzolt klasszik izzóból, mert jó az ha van a háznál, plusz régóta tudjuk, hogy a kompakt nem jó mindenre. (egyesek szerint semmire, de ők most nem játszanak)

Akik habzó szájjal fikázzák a kompaktokat, hogy évente elpukkannak, nos az utóbbi években elöntötte a piacot a hígfos, így magam is találkoztam ezzel a jelenséggel, nem csak noname gyártók termékeinél.

De még nagyon jól emlékszem arra, amikor kispöcsös koromban faterral betértünk egy Tungsram mintaboltba, ahol akkor lehetett kapni a legelső 20 meg 23 Wattos Tungsram kompakt fénycsöveket, emlékeim szerint horror áron, de apám, azok olyanok voltak, hogy költözéskor első dolgod volt elcsomagolni és magaddal vinni őket, bőven 10 év fölött teljesítettek, abszolút átlagos, hétköznapi használatban.

Szóval itt a nagy háborgásban szerintem sokan nem emlékeznek arra, hogy egykor voltak iszonyú tartós kompaktok is, mert most, vagy pár éve kezdtek el ezen gondolkodni, és nem mondjuk 20 éve. Jelzem akkor is erősen kétségesnek tűnt, hogy valaha is megtérül-e, főleg a termék akkori árát és az akkori áramtarifát összevetve, de ha most legalább olyan minőségű kompakt fénycsöveket lehetne kapni értelmes összegért, akkor a válasz egyértelműen az, hogy érdemes lecserélni.

Budi, előszoba, kültér, lépcsőház ilyesmire meg marad a körte, és az tök oké.

zsoci 2011.10.18. 23:05:12

Nekem az derült ki a postból, hogy nem éri meg anyagilag a csere.

És akkor ne beszéljünk a fényről. Nekem itthon a csiláárban 12 db 15W energitakarékos van, és mivel egész este ég megéri. De a fénye éppen csak elég. El sem tudom képzelni, hogy 3 db 11W-os milyen kripta hangulatot áraszthat. Az olvasólámpába is baromi kevés a 40W. Pont az a bajom hogy lehetetlen normális olvasó lámpát kapni, szinte mind E14-es. Az meg csak dekoráció, de nem lámpa. Én most egy 27W-os energitakarékossal használok egy régi lámpát, és kevés.

Valaki írt a LED-ről. Az a helyzet, hogy a ma kapható ledek ( bármilyen szuperfényes 1-3-5W-osról beszéljünk is ) nagyon gyenge fényáram, megvilágytást ad. A fénye ugyan koncentrált és éles, de pont emiatt rossz a megvilágítása.

Az Arab félszigeten szinte minden boltban lehet kapni normális 40-65-83W-os erős fénycső izzókat. Hoztam is haz, na annak legalább van értelme.Itthon miért nincs ilyen ?

fda 2011.10.18. 23:05:56

@luciferko: Túl gyakran használod a "hiedelem" és "irónia" szavakat, sajnos olyan szövegkörnyezetben, ahol ezeknek nincs értelme. Javaslom, gondolkozz el a szavak jelentésén, pl. nézz utána egy értelmező szótárban.

Kár, hogy bármilyen témáról megy a társalgás, mindig akad valaki, aki elkezd trollkodni és az internet anonimitását kihasználva rákezd a mocskolódásra.

A témára visszatérve:

Igen, lehet, hogy épp nekem van szerencsém a kompaktok élettartamával, és az is lehet, hogy neked épp nincs. Biztos te is ráírod a foglalat felé a fehér műanyagra hogy mikor lett betéve, így a napi használat alapján egész pontosan tudod becsülni, hogy mit tudott egy-egy darab.
Ha úgy látod, hogy a megadott értékek alapvetően hazugságok, akkor indíts pert, simán milliókat tudsz kihúzni egy-egy gyártóból, ha kiderülne, hogy szándékosan megtévesztette a fogyasztókat. Hajrá.

fda 2011.10.18. 23:14:17

@zsoci: ahogy írsz, úgy látom, te az erős fényárt szereted. De ez ugyanúgy igaz a hagyományos izzókra is, tehát neked ott sem elég egy 40 vagy 60, mint másnak.

Bárhogy is nézzük, ha a lumen/watt mértékegységű egységnyi fogyasztásra eső fényerőt nézzük, a kompaktok és ledek messze jobbak, mint az izzószálasak.

A megtérülés innentől kezdve nyilvánvaló, hiszen az élettartamuk semmiképp sem rosszabb, sőt...

Egyébként érdemes kísérletezni, az olcsók között is fogtam már ki baromi jót. (Szoktam 1-1 darabot venni az olcsókból, hogy kipróbáljam. Valahova minden jó, úgyis sok kell, van itthon vagy 50 lámpa)

Zsola777 2011.10.18. 23:15:12

Arról nem szól a cikk, hogy a kompakt felkapcsolásakor igen nagy áramotvesz fel, és nem túl gyorsan csökken normális értékre - amíg be nem melegszik, a fénye is haloványabb. Ez akár 2-3 perc is lehet.
Ha pl. spejzba vagy akár WC-be teszed, a gyakori kapcsolgatás, rövid használati idő miatt nem csak az élettartama rövidül, de az átlagfogyasztása is magasabb lehet, mint pl. egy halogénnek. A LED persze oda is jó, csak drága.

Laciii 2011.10.18. 23:21:03

A !!Tungsram!! kb. 15 éves 20W-osaiból 4-ből 2 még teljesen jó, 1 halott, 1 néha (kb. naponta egyszer) kialszik egy pillanatra, dolgozói tombola vagy komoly kedvezmény volt (különben tényleg baromi drága lett volna) már nem emlékszem, még kicsi voltam, lehet hogy már régebbiek is. Konyha, szoba.

Akinek meg egy 3W-os CREE LED nem süti ki a szemét olvasólámpának az forduljon orvoshoz, mert nem lát.

2011.10.18. 23:23:06

Nálam a klotyóban van. Mire kitörlöm a seggem, már világít is szépen.

ritmikus csimpifon 2011.10.18. 23:25:44

Na ez a világ legrégebben világító izzólámpája.

110 éve világít.

www.centennialbulb.org/

en.wikipedia.org/wiki/Centennial_Light

ave 2011.10.18. 23:32:36

Sajnos mindenki kesz tenykent kezeli, hogy egy klasszik korte csak 1000 orat bir. Pedig birtak ezek tobb ezret is, amikor meg uj talalmany volt. Csak sajnos megoldottak, hogy ne birjanak olyan sokat.

A kompakt fenycsoveket ajanlom a nagyonzoldeknek, remelem elvezik a vibralasat.

Laciii 2011.10.18. 23:40:44

@ave:
Igen, a sima égők is bírnának sokkal többet, de az energiatakarékosakat is durván lebutították és valószínűleg a LEDesekre is kitalálnak majd valamit.

Laciii 2011.10.18. 23:43:45

És ami kimaradt a ritka földfém ugye nem csak Kínában van, csak ugye ott lehet olcsón kitermelni, mert a mérgező meg radioaktív salakanyag máshol azért zavaró lenne, szóval az se hűde zöld.

Sicc 2011.10.19. 00:05:50

Hát nem egy körültekintő összegzés volt ez a tisztelt posztolótól.

Télvíz idején, de inkább szeptembertől májusig az izzólámpák teljesítménye 100%-ig kihasználható. A teljesítmény nagy része hővé alakul át, nincs mágneses vesztesége, és a fényenergiát a látható tartomány teljes spektrumában adja le. Fénye hasonló a naphoz, az ember számára kellemes, élvezhető megvilágított teret szolgáltat.

Ugyanakkor az ún. energiatakarékos fényforrások jelentős vesztesége mágnese jellegű. Egészségre káros. Olvasólámpák, fejhez közeli fényforrások esetében pedig nagyon káros. Egyébként pedig fokozottan veszélyes hulladék. Drága, teljesítménye percrpl percre csökken, a szavatolt időtartam töredékét teljesítik. A látható spektrum töredékében adják le azt az energiát, ami az izzószálas esetében a teljes spektrumban eloszlik. Az ilyen fényben a körvonalak bár jobban látszanak, a tárgyak felismerhetősége viszont nagyon nehézkes. Ezért például autók esetében magam részéről azonnal be is szüntetném az alkalmazásukat.

Kellemetlen a szemnek, a magas UV tartalma bőrelváltozást okozhat, jelentősen megnöveli a szürkehályog kialakulásának veszélyét.
(Ha magadra nem gondolsz, legalább a gyerekedre, aki lehet, hogy még csecsemő, és csak mostanság kezd el látni!)

A mágneses veszteség következtében eltávozó energia nem hasznosítható semmire, elektroszmogot okoz. Kidobott pénz az ilyen energia. UGyanakkor az izzószálas a fűtési időszakban 100%-ig kihasználható.

És akkor még nem beszéltünk arról, hogy hány tízmillió lámpatestet kell csak az EU-ban kicserélni ahhoz, hogy a zöldbiznisz által felkapott és kormányok által értelmetlenül támogatott váltás megtörténjen.

Ha röviden akarom megfogalmaznia választ: Izzószálas jöhet, LED, fénycső nem.

Ez már megint a pénzről szól, és nem a józanságról, netán a tudományról.

Magnat 2011.10.19. 00:16:38

Jesszus, minek ennyire túlbonyolítani a kalkulációt?

Én így számolnám (ok, kissé elnagyolt, de a lényeg talán lejön)

100 wattos hagyományos izzó legyen 50 Ft.
23 wattos Philips izzó Auchanban rendszeresen akciózzák 990 Ft-ért. (A 23 wattos kb pariban van a hagyományos 100-as izzóval.) Csavart cső forma, a legtöbb búra alá befér.

50Ft/KWh áron kalkulálva a hagyományos fogyasztása: 5Ft/óra, az energiatakarékos 1.15 Ft/h, tehát óránként 3.85 Ft difi.

Tehát a 940Ft árkülönbséget 940/3.85= 244 óra világítás után ledolgozta a takarékos izzó. Meglehet, h tizenezer órákat nem fog elmenni, de ennyit normál használat mellett röhögve. Akkor megéri?

Szabványok 2011.10.19. 00:39:33

@inebhedj: "Sajnos a gyakorlatban (mifelénk) a kompakt fénycsövek élettartama nem, hogy nem haladja meg a hagyományos izzókéjét, de az áramingadozás, ki- és bekapcsolás, áramszünet, ill. "tüske" eseményekkel szembeni sokkal alacsonyabb tűréshatár miatt egyenesen rövidebb (ahol én lakom pár ezredmagammal, ott az állandó áramszünet, a napi többszöri áramkimaradás, "tüske", áramszünet a mindennapi élet része). Az áruk viszont jóval magasabb, így ahelyett, hogy csökkentenék a háztartás kiadásait, egyenesen - akár jelentősen - növelik azt."

Azért idézlek, mert jól mondod. Szedjetek szét egy kompakt fénycsövet! Szép, de gagyi elektronikát találtok benne, kényes félvezetőkkel. Nem egy robusztus szerkezet, a gyakorlatban különösen magyar, légvezetékes hálózatban) nem lényegesen tart tovább, mint az izzó.

Mindenütt azzal számolnak, hogy ötször jobb a hatásfoka. Én nem ezt tapasztalom. Egyrészt mert nagyon-nagyon régóta halogéneket használok, másrészt a tapasztalat mást mutat. Ahol 15 évig jó volt három 100W-os halogén, ott a három (Osram!) 23W-os félhomályt ad csak, még 3*60W halogént feltettem, hogy elég világos legyen.

Lehet, hogy a szubjektív fényerővel összefügg, de színe nem tetszik. Nem folytonos a színképe, ezért torzítja a színeket. Amikor megnéztem fényképen, megdöbbentem, mert a szoba halogén által megvilágított része sárgás volt, de a színhőmérséklettel fehérré tehető volt. Az OSRAM fénycsöves rész viszont kifejezetten zöld volt!

Magnat 2011.10.19. 00:48:36

@Sicc: a hulladékhő kihasználása sztem annyiban sántít, h a kültéri lámpáknál 0 a jelentősége (sőt, ha nagyon kukacos akarok lenni, a globális felmelegedést fokozza :-) ) és beltérben sem túl jó a hatásfoka, lévén az izzók jó része magasan van, ahová a meleg levegő egyébként is igyexik, tehát az alsóbb régiókban lévő hűvösebb levegővel (ahol az ember tartózkodik) nem nagyon fog keveredni. Arról nem is beszélve, h a villannyal való fűtés a mai energiahordozó árak mellett alapjáraton is baromi drága a többi alternatívához képest. Szóval kicsit olyan mintha azt mondanám, h ok, drága ez a gyógyszer, de legalább egy picit jól is lakom vele :)

Nagyon_Komoly 2011.10.19. 00:58:33

Jó dolog a cikk, különösen, ha fizetett hirdetés. Osram az egyik utolsó, amit megveszek. Elég sok a negatív tapasztalatom vele úgy 15 év távlatában. Ár/teljesítményben a Philips tornado vált be a maga 68lm/W fényhatásfokával, mert ugye ez a legfontosabb paraméter, amiről nem sok szó esik! Egy hibája van, a 90mp-es melegedés, és a 20%-os kezdő fény.

A gyakran kapcsolt helyekre nem célszerű ész nélkül pakolni semmit.

Akik a LED-eket propagálják, szomorúan közlöm, hogy a jelenleg piacon általánosan kapható LED-es fényforrások 10-30lm/W fényhatásfokkal rendelkeznek. Azaz semmi fényük nincs, illetve nem jobb, mint a halogén... LED-et 70lm/W alatt nem éri meg venni. És a fénycsövekkel is vigyázni kell, mert kompaktból van 30-50lm/W is, aminek semmi értelme. 60lm/W alatt nem szabad megvenni. Amire nincs ráírva a teljesítmény mellett a fényáram (lumen), nem szabad megvenni.

És persze azt se feledjük, hogy a LED és a fénycső is olyan, hogy a fénye folyamatosan csökken. Egy 20ezer órás kb. 8000 óráig világít rendesen. Egy 8000-res kb. 5000 óráig. Utána komolyan kezd csökkenni a fénye, és érdemesebb lecserélni már ekkor.

A megtérülése nem kérdés, viszont nem szabad elfelejteni, hogy a kapcsolásuk különlegesebb eset, a régi kapcsolók érintkezője beéghet, erre figyelni kell!

A LED-ből van már 170lm/W is, csak még megfizethetetlen. Pár év múlva viszont már megfizethető lesz, hacsak nem dekor vagy konyhapult megvilágítás, érdemes várni vele!

A spot-okat minden formájában érdemes a kukába dobni. Nagyon drága mulatság, akármilyen fényforrás van benne, a normálnak a töredéke a hatásfoka, és a szemnek sem ideális, magas a felületi fényessége, stb.

cso zsi 2011.10.19. 01:02:17

Belmagasság 3,20 méter. Van két 23 wattos körfénycsövem szobánként, ezek majdnem megütik a néha 100-as égő fényerejét.
De mellett muszáj helyi világítást alkalmazni, mert homály van bizonyos távolság után, hiába van leengedve a lámpa 2 méterre. (így nem verem bele a fejem.)
A többi helyen 200-1000 forintosig mindenféle energiatakarékos van, csak épp nem tartják a lépést a körfénycsövek 10000 órásnak mondott üzemidejével. Körfolyosós ház, emeleti lakás, nálunk nem kell éjjel-nappal világítani, mint a földszintieknek. A kicsiket kb évente cserélem, holott kevesebbet mennek, mint a szobai lámpák. Azokat néha le kell törölni, ha nem felejtem el, mert vastagon meg tud állni rajta a por, míg a kisebbek (9-11-13 wattosak) nem érik meg az elkoszolódást.
A hűtőre, és a bojlerre kéne kitalálni valamit, mert azok viszik a prímet.

Nagyon_Komoly 2011.10.19. 01:04:48

@Sicc:

Hallottál már olyanról, hogy energiahatékonysági tényező? Az 1.0 villanyfűtés (izzószálas lámpa) a világ legdrágább fűtése! Azaz nem éri meg, még egy hulladék, elavult gázkazán is a feléből adja.

Az "elektroszmogról" pedig jó lenne, ha utánanéznél, mekkora ostobaságokat írsz itt le. A káros a te vagy, mert ostobaságokkal terheled a környezetedet!

Gondolom otthon nálad be sincs vezetve az áram, mert ha be van vezetve, a kiegyenlítő áramok okozta mágneses indukció nagyobb számodra, mintha lenyelnéd a működő kompakt fénycsövet. UV-sugárzása a halogén lámpának jóval nagyobb tud lenni, mint a fénycsőnek. Egyébként az UV szerves tartozéka az emberi életnek. De biztosan nincs otthon ventilátor, porszívó, és semmilyen termék, amiben villanymotor van. Mert ezeknek a szórt mágneses tere szintén elég szép tud lenni, de még a sima fali vezeték is lekörözi a legnagyobb lakossági területen átfutó nagyfeszültségű távvezetéket is. És ez nem irodalmi anyag meg feltételezés. Elég komoly műszerparkom van, mivel ezzel foglalkozom. A műszaki berendezések 1%-ára vannak méretezve EMC kompatibilitásban mágneses indukcióra, mint amit az ember teljes életében megszakítás nélkül gond nélkül elvisel. Azaz saját magát tenné tönkre a berendezés, ha igazad volna. De nincs.

Nagyon_Komoly 2011.10.19. 01:08:37

@cso zsi:

A körfénycső sajnos elég rossz valami. Különösen, ha KWG meghajtású. Valamiért ebből igazán normálisat nem gyártanak. (a fénycsöveknek sajnos 20-95lm/W a szórása, a körfénycsöveknek bár a 95-ös véglet felé kellene lennie, de a tapasztalat az, hogy az 50-et sem érik el...) A kompaktokból is a spirál tekerésű a nyerőbb, mert nagyobb felületen látja a "külvilágot", mint az egyenes hajtásúak, amik 30%-ban saját magukat világítják meg...

A megvilágítás alakulásánál a belmagasság egy dolog, nagyon fontos, milyen a reflexió. De egy asztalnál az asztali lámpa nélkülözhetetlen, akármilyen világítás van, mert egy szobában 200 lux megvilágításnál már fényárban úszol, de az asztalnál 300 alatt hiányérzeted van.

Magnat 2011.10.19. 01:14:09

@Nagyon_Komoly: Én is Philips Tornadot használok (ezt szokták Auchanban 990-ért akciózni), de szemre egyáltalán nem tűnk ilyen vészesnek a melegedés és a kezdőfény, mint ahogy a számok alapján gondolnám.

SvenH. (törölt) 2011.10.19. 01:36:36

hogy mondtak? csak abban a statisztikaban hiszek amit en magam hamisitok?

SvenH. (törölt) 2011.10.19. 01:46:37

@Nagyon_Komoly: tudod mi a baj a villanyfutessel? hogy a gaz nem draga elegge mert idiota kurmanyunk meg mindig cucialis terepnek erzi a gazarat... de ezt egy zold blogban ne kelljen mar figyelembe venni...

telen amikor egy lampara nagy szukseg van, hiszen koran sotetedik, akkor bezony bezony nem 2-5 % a hatasfok hanem amint irtad a MARADEK hot a legocskabb gazkazannal fele aron lehet eloallitani tehat a maradek honek a FELE nyereseg...
szoval telen a hagyomanyos izzo "hatasfoka" tobb mint 50%, az azert nem semmi(felteve azt az ocska gazkazant!)

ja nem ohajtok olyan idiotizmusra reflektalni hogy mi van ha a kertben kepzodott rozset elegeti...
a legjobb gazfutes is max 4szer olyan jol tudja eloallitani a meleget mint az aram, igy vastagon 30% a "szamitott hatasfok" telen...

Magnat 2011.10.19. 01:58:58

@SvenH.: bár nem nekem címezted, de ha így kalkulálod a hatásfokot és figyelembe véve, h zöld blogon vagyunk, akkor kalkuláljuk bele, h nyáron a hagyományos izzón a hulladékhő hatásfokilag pont annyit ront, mint amit télen javít (többet megy miatta a klíma), továbbá kültéri izzóknál globális felmelegedés tekintetében szintén negatívumként jelentkezik.

cso zsi 2011.10.19. 02:13:27

@Nagyon_Komoly: Azt mondod rossz? Épp azt ecsetelem, hogy majdnem jó fényereje, és évekig megy.
Nem csak én vagyok így vele:
www.delmagyar.hu/forum-kepek/218/B2174734.jpg
"#45. Szerző: bagoly 2010-03-18 - 09:48 ó.
kattintson a képre a nagyobb mérethez Ez az égő több mint 10 éve van a szolgálatomba.Nagyon drága volt akkor,4000 ft-ot fizettem érte a Cserepesen, ma már sehol nem találok ilyet. Osram márka,de úgy gondolom mostmár hogy megérte.Ha valaki lát ilyet irjon."

www.delmagyar.hu/forum/panelhazak__tarsashazak_felujitasaval__takarekossaggal_kapcsolatos_lakossagi_tapasztalatok/24/2003546/?action=kifejt&limit=50

A többi lámpa már 1 méter után homályt kavar maga körül.

Az energiatakarékos égőknek nem csak a fényerőszabályozós, hanem az élvilágítós (amit megtalálsz a sötétben) kapcsolók is ellenségei, a világítást adó glimmlámpák miatt. Leoltás után órákig is képes villogni az energiatakarékos lámpa. Némelyiket még egy wifi router működése is képes zavarni.

kalamáris (törölt) 2011.10.19. 05:45:07

Ez milyen sz.r propaganda már. Épp arról van szó, hogy az EU iszonyatos lobbiérdekek miatt tiltotta be a wolframszálas izzókat, amiknek sokkal olcsóbb az előállítása és az ártalmatlanítása (vagyis az ökolábnyoma) mint ezeknek a kompakt f.soknak. Aki nem hiszi, nézze meg a Bulb fiction c. osztrák dokumentumfilmet a témáról. Aki a környezetet akarja védeni, az nem kompakt izzóval világít, hanem LED-del, ha van egy kis esze.

60felett 2011.10.19. 05:59:31

Az a baj, hogy az ipari lobbik a szent profit érdekében boldoggá tesznek minket akkor is, ha beledöglünk. Ha pedig nem hagyjuk magunkat, megveszik kilóra az EU illetékeseit. Átverés az egész energiatakarékos téma. Ha sokat kapcsolgatod, akkor tönkremegy és azért fizetsz, ha égve hagyod, akkor többet ég mint a másik, és azért fizetsz. Az EU-nak nem ezzel kéne foglalkozni, ez sem különb, mint az uborka görbülete.

Pozse 2011.10.19. 06:31:59

Én váltottam, nem cseréltem búrákat, nem raktam be új fényforrásokat. A WC-ben egy kínai 72 Led-es noname van (1700 Ft, 7W, állítólag 50W-os hagyományos izzónak megfelelő fényerő, ez mondjuk stimmel), az éjjeli lámpában egy német noname Led-es van (1400 Ft), az előszobában egy Osram 12W-os nyomja, ezt használtan szereztem online (2500 Ft), a fürdő és a konyha egy elektromos gyújtású foglalatba épített fénycső alapú fényforrás üzemel (19W, foglalattal együtt 5500 Ft, a cső darabja 2500 Ft). A többi helyre egyenes vagy csavart, de kompakt fénycső került. (ezek is noname márkák, számomra legalábbis)

Két éve cseréltünk mindent egyszerre, felújítás miatt amúgy is le kellett szedni mindent a festés miatt, akkor kerültek vissza a foglalatok ezekkel. Azóta nem cseréltem semmit, a villanyszámla pedig (panel, villanytűzhely, távfűtés, a víz is távfűtéses) 80 kWh-ra beállt havonta. (4300 vagy mennyi Ft)

közlekedési bűnöző (törölt) 2011.10.19. 07:17:25

"A kompakt fénycsövek higanyt tartalmaznak, amely rendkívül mérgező vegyület."

Bár nem ez a lényege a posztnak, de a higany mióta vegyület?

tlantos 2011.10.19. 07:39:17

@Pierr Kardán: van szabalyozhato kompakt cso is.

tlantos 2011.10.19. 07:42:45

@Szabványok: A 97-ben vasarolt 15000 oras tungsramjainkbol tavaly doglott meg az elso.
Nekem joval olcsobb landlite-bol (8000 oras) van egy kazal, 5 evesek, szinten egy hullott el. Es egyik se hullahazi fenyu.

A legdurvabb egy 20 wattos philips gomboc (vagy 15 centi atmerovel), az egy allolampaban van, es ~30 m2-t kenyelmesen bevilagit.

Kelly és a szexi dög 2011.10.19. 07:47:26

100 wattos hagyományos az igazi!

sirsteve 2011.10.19. 07:51:57

Azért a kompakt fénycső vásárlásánál arról se feledkezzünk meg, hogy olyan helyiségben, ahol gyakran van le-fel kapcsolgatva a világítás, jelentősen rövidülhet a kompakt fénycsövek élettartama (személyes tapasztalat).

Vilidzs Pipöl · http://faluujsag.blog.hu 2011.10.19. 08:07:40

OSRAM halogéneket használunk a nappaliban (4 db falikar). Szinte hetente kiég egy, mert nem birják a sok fel-le kapcsolgatást.
Legközelebbit már visszacserélem hagyományosra inkább, mert dühitő, hogy 800 Ft-os halogén izzó csak 1-2 hónapot bir ki.

Ajtony 2011.10.19. 08:08:51

Osram 20W-os dupla burkolattal kinti lámpaként megy hat éve. Hidegben lassabban gyújt, de hatalmas a fénye.
Akciós 2-300 forintos cfl-ek: van közte kimondottan jó, de olyan is, amelyik egy hét üzemelést se bír.
Tapasztalat alapján érdemes kialakítani a típusfüggőséget

Ajtony 2011.10.19. 08:10:01

@sirsteve: így igaz, bár a fogyasztásuk miatt rövid időre nem érdemes lekapcsolni

Globetrotter2014 2011.10.19. 08:11:42

Mi ikeásokat használunk, még egyet sem cseréltem soha. Egy db ledes égőnk van (ikeás), pár wattos éjszakai hanguléatvilágításnak. Nem győzőtt meg a fénye (leginkább a színe).

OmegaMale 2011.10.19. 08:12:31

LED, LED és LED. :D

Kicsi, sokkal kisebb a hulladékhő, mint a hagyományos izzóknál (ugye milyen beszédes a hétköznapi név: IZZÓ XD) és gyakorlatilag soha nem romlik el normál üzemi körülmények között (ellentétben a körtékkel és a csővekkel). AC-ről és DC-ről is megy. És mivel a félvezető réteg mérete a lencséhez képest sokkal kisebb, a későbbi cseréknél nem okoz akkora gondot a hulladékfeldolgozás. további előnye a robosztusság, külső behatásoknak sokkal jobban ellenáll.

Don Quixote de la Ferko 2011.10.19. 08:13:51

@fda:

"Túl gyakran használod a "hiedelem" és "irónia" szavakat, sajnos olyan szövegkörnyezetben, ahol ezeknek nincs értelme. Javaslom, gondolkozz el a szavak jelentésén, pl. nézz utána egy értelmező szótárban."

Az, hogy nem érted, nem az nem jelenti azt, hogy feleslegesen van használva. Ha olyat írsz, ami nem igaz, akkor azt csak te hiszed, ergo (jaj, új szó) hiteles a használata, csak neked nem megy a felfogása.

"Kár, hogy bármilyen témáról megy a társalgás, mindig akad valaki, aki elkezd trollkodni és az internet anonimitását kihasználva rákezd a mocskolódásra."

Senki nem mocskolódott (rajtad kívül). Mint említettem te borultál ki azon, hogy nem csak te kötözködsz, hanem veled is megteszi valaki. Ez van. Az élet kegyetlen.

"Igen, lehet, hogy épp nekem van szerencsém a kompaktok élettartamával,"

Olvasva a hozzászólásokat, nagyon így néz ki.

"és az is lehet, hogy neked épp nincs."

Van.

"Biztos te is ráírod a foglalat felé a fehér műanyagra hogy mikor lett betéve, így a napi használat alapján egész pontosan tudod becsülni, hogy mit tudott egy-egy darab."

Ennyire azért nem vagyok elborult.

"Ha úgy látod, hogy a megadott értékek alapvetően hazugságok, akkor indíts pert, simán milliókat tudsz kihúzni egy-egy gyártóból, ha kiderülne, hogy szándékosan megtévesztette a fogyasztókat."

Ne magadból indulj ki. Nem mindenki rohan egyből a bíróságra.

pneumónia 2011.10.19. 08:15:54

A kompakt fénycső halott dolog.
Nekem is LEDes "égők" vannak közel 2 éve, de aki most cserél annak meleg-fehér SMD ledeket javasolnék!
A kompaktok gyártásához szükséges nehézfémen kívül még kb. 2 oldalt lehetne írni, mi szól a kompakt ellen.

OmegaMale 2011.10.19. 08:18:48

Ja, a meddőteljesítmény kompenzáció sem gond, mert nincs benne energiatároló elem (leszámítva a diódák parazitakapacitását). Ugyanannyi erőmű kapacitással a kevesebb meddőteljesítmény-igény miatt több fogyasztót lehet táplálni. Igaz, ez ugye a PFC áramköröket gyártók érdekeit sérti, de van elég közegellenállás így is... :(

Reggie 2011.10.19. 08:26:36

@OmegaMale: Az izzonal valoban sokkal kisebb a hulladekho, de sokkal tobb gond van az elszallitasaval, mert mig az izzo elsugarozza es meg se kottyan neki, addig a LED-nel csak elvezetni tudod. A mask problemaja, hogy a LED eseten ugyan az a ho kissebb feluleten jon letre es szukebb a mukodesi homerseklet-tartomanya, raadasul a homerseklet novekedesevel csokken a hatasfoka.
A LED es fenycso hatasfoka kozel ugyan akkora, tehat jelenleg a fenycso sokkal jobban megeri.
A fenycso is(sot az izzo is) megy AC-rol vagy DC-rol (mar a 80 evekben is volt egyenaramu elotet hozza).
A hulladekbol valoban kevesebb termelodik, amig nem betokozva izzo helyere csavarhato formaban is gyartjak a vegfelhasznalok szamara.
A robosztussag pedig csak beepitett allapotban igaz, maga a sarga fenyporos resze rendkivul erzekeny fizikai behatasokkal szemben. Egyes tipusoknal (CREE XLamp) ha kis mennyisegu szennyezodes kerul a fenyporra, akkor a ciklikus hoterhelestol idovel levalik es lesz egy szep kek LED-ed.

Vizibolha 2011.10.19. 08:41:54

Szobavilagitas/este/hangulatfeny: philips living colors (2 db, szinkronizalva), normal fenyhez lidl fele livarno e14-es smd ledes cuccok (4 db). Korrekt feny, lassan 1 eve uzemben. A philips living colors pedig verhetetlen hangulatvilagitasnal. Osram ledek rohadt dragak voltak es nagyon gyenge fenyuek, ez a lidl fele livarno pedig nagyon pozitiv csalodas (muhelylampamban is az van, ill. a lakas osszes e14-es foglalataban). Ill. van par e27-es ebayes 6w-os led, kb. 60as izzo fenyet hozzak (mind melegfeher). Kompakt fenycsovek nalam teljesen szamuzve a gyakori kapcsolgatast nem birasuk miatt (2 honap-1 ev max).

ColT · http://kilatas.great-site.net 2011.10.19. 08:43:19

Én csak annyit tapasztaltam, hogy az energiatakarékos cuccot durván túl kell méretezni, hogy lássál is mellette. De akkor már hátrány 0, és a fogyasztása fele az azonos fényerejű normál izzónak.
Ha meg találsz durva fényerejű LED-est, ami az adott helyen megfelel (asztali lámpába LED spot) az meg 2-3W-ból megvan, a 20-50W halogén helyett pl.

Martian (törölt) 2011.10.19. 08:50:53

@JohnHenry: a csillárban van egy garnitúra kompakt fénycső, még 2005-ben cseréltem utoljára (valamilyen drágább fajta volt).

Joindulat SC 2011.10.19. 08:57:05

@Sicc:
"Kellemetlen a szemnek, a magas UV tartalma bőrelváltozást okozhat, jelentősen megnöveli a szürkehályog kialakulásának veszélyét.
(Ha magadra nem gondolsz, legalább a gyerekedre, aki lehet, hogy még csecsemő, és csak mostanság kezd el látni!)"

A magas UV tartalommal vitatkoznék egy kicsit...
A világító lámpákat un. zárt üvegből készítik. Ennek a transzmissziója az UV tartományban zárt. Tehát UV fény nem jöhet ki belőle.

Viszont ha kijön belőle akkor az nagy gáz. Pereld be a gyártóját :)

Prostatikus Vogon Jeltz 2011.10.19. 09:03:07

ha nem mennének tönkre folyton a fénycsövek, biztos én is úgy gondolnám, hogy megéri. de 2-3 havonta cserélni az 1000forintos fénycsöveket, szemben a teszkós "körteégő" 2-3 éves élettartamával és 40 forintos árával...

most éppen úgy spórolunk 25%-ot a konyhában a világításon, hogy nem cseréljük ki a 4 fénycsőből aktuálisan kiégettet.

Reggie 2011.10.19. 09:13:31

@ColT: (asztali lámpába LED spot) az meg 2-3W-ból megvan, a 20-50W halogén.

Halogennek kb 10-16% a hatasfoka, a LED-nek 40-45%. Valahogy nem akar ez kijonni...
Nekem 3W-os LED-es ikeas asztali lampam van, ami a 20W-os regi halogenemet 1:1 helyettesiti.

SvenH. (törölt) 2011.10.19. 09:20:57

@Magnat: "pont annyit ront, mint amit télen javít (többet megy miatta a klíma),"

ja pont annyit ront nyaron
csak az idonek ugy kb. az otodeben

konrada 2011.10.19. 09:23:46

@Magnat: "100 wattos hagyományos izzó legyen 50 Ft. 23 wattos Philips izzó Auchanban rendszeresen akciózzák 990 Ft-ért. (A 23 wattos kb pariban van a hagyományos 100-as izzóval.) Csavart cső forma, a legtöbb búra alá befér."

Ezt én is így tapasztalom, és egy ilyen olcsóbb izzó is igen gyorsan eléri azt a fényerőt, ráadásul kapható olyan meleg fénnyel, mely nem különbözik a hagyományostól.

"50Ft/KWh áron kalkulálva a hagyományos fogyasztása: 5Ft/óra, az energiatakarékos 1.15 Ft/h, tehát óránként 3.85 Ft difi.
Tehát a 940Ft árkülönbséget 940/3.85= 244 óra világítás után ledolgozta a takarékos izzó."

Ez a 244 óra meg akár csak napi 2 óra használat mellett is csak 4 hónap.
Azaz ha az az fénycsöves izzó 4 hónap +1 napnál tovább bírja, már gazdaságosabb.(És nekem speciel annál tovább bírja.)

...a ledes viszont valóban a jövő, de nem a jelen, hiszen fényerő hatékonyságban alig jobb a kompaktnál: egy 5W-os 3000-4000 Ft-os nem világítja le a 6 W-os 500 Ft-ost. Azaz 6-8x-os a megtérülési idő, melyet már az élettartamból nem lehet kihozni.
Azaz ledet csak oda érdemes rakni, ahol a helyigényesebb kompakt nem fér el, vagy baromi rondán mutatna.

citrix 2011.10.19. 09:23:49

A háztartásokban nem a világításra fordított energia meghatározó,hanem pl. a hűtőgépek.A gyártók előszeretettel 1fázisú aszinkron motorral szerelik,aminek rendkívül alacsony a hatásfoka,ezentúl a meddőáramigémye is kimagasló.Csak éppen a lehető legolcsóbb megoldás,szemben az egyenáramú(kollektor nélküli) vagy fázisváltóval felszerelt 3fázisú motorral amik hatásfoka kis méretük ellenére igen jó.A hűtők napi 24 órában üzemelnek,ennek bő egyharmadában a motor dolgozik még az A++ osztályúakban is.Nagyon nem mindegy mekkora hatásfokkal (40-50% szemben a 85-90%-al),mekkora meddőáramigénnyel ami a hálózatot terheli.
Mindig a kompaktizzót reklámozzák ami jó is ahol egyhuzamban be van kapcsolva.Kifejezetten hátrányos ott,ahol csak néhány percet ég,de ezt sokszor ismétli.A CREE LED wattonként 100 lumenre is képes,vakító erős fényű de iránysugárzó.Itt is azzal spórolnak,ami nem látszik:az áramgenerátoros meghajtással,ami a LED-nek kell(ene).Kínában ezt egy soros kondenzátor helyettesíti (jó ócsó),egyenirányító és a ledek sorba kötve.Annyit is ér,kukatöltelék.A doboza viszont csili-vili,hadd bukjon rá a pórnép.

OmegaMale 2011.10.19. 09:24:21

@Reggie:
"mert mig az izzo elsugarozza es meg se kottyan neki, addig a LED-nel csak elvezetni tudod."

A LED-eknél a dióda test rendszerint sík, aminek egyik felét a lencse borítja (ne a 5mm-es LED-kijelzőt képzeld magad elé, illetve az olyan lámpatesteket, amiket LED-kijelkzőkből építettek össze utólag), megfelelő illesztés esetén a lencse is képes leadni a hőt. A másik oldalára pedig lehet hűtőbordát vagy más hőleadó felületet készíteni. A hőleadás problémája amúgy pusztán elméleti, míg a körténél megkerülhetetlen és a pazarlásból adódik, addig a LED-nél csupán a működés sajátossága (kvázi ohmos jellegű fogyasztó, így mindig lead hőt is), a hatásfokra nincs döntő hatással.

"A LED es fenycso hatasfoka kozel ugyan akkora, tehat jelenleg a fenycso sokkal jobban megeri."

www.designrecycleinc.com/led%20comp%20chart.html

Olvasd a legalsó táblázatot (vagy mutass nekem olyan összehasonlítást, ahol a fénycső %-ban akár a LED közelébe ér) és döntsd el, hogy ugyanannyi Lumen-hez (pláne kisebb fényerőknél) hány Watt kell LED-ből és hány fénycsőből. A fénycsövek hatásfoka közel sem akkora, mint a LED-eké, ezen még nagyobb méretekben sem.

"A fenycso is(sot az izzo is) megy AC-rol vagy DC-rol (mar a 80 evekben is volt egyenaramu elotet hozza)."

Azt az előtétet inverternek hívják és DC-ből csinál AC-t és ennek a műveletenek van egy kb. 80-85%-os hatásfoka (-> 15-20%-os vesztesége), amit rögtön hozzá is csaphatsz a fénycsöved fogyasztásához... A részletekben rejlik az ördög.

A fényporos probléma pedig a fehér LED-ek elterjedésével, hogy is fogalmazzam, csak a készlet erejéig tart. ;)

teddybear01 2011.10.19. 09:24:35

Kompakt fénycsövet sem olvasólámpának, sem pedig munkalámpának nem szabad használni, mert rontja a szemet. Vibrál.

Aztán lehet gondolkozni, hogy megéri-e a fehér bot, a megtakarított áramot.

barli 2011.10.19. 09:28:59

én személy szerint eddig annyi különbséget vette észre drága és olcsó fénycsö között, hogy a drága fél évvel tovább világít erösebben, meg esetleg kellemesebb a fénye.
Mindkettö ugyanúgy tönkremegy.
Igazából azt kéne csinálni, hogy kvázi vetésforgót kéne csinálni a lakásban. Az új, a kapható legerösebb izzókat rakni az érzékenyebb helyekre, majd fél év múlva újat venni, és továbbrakni azokra a helyekre, ahol nem kell annyi fény. Persze ez csak addíg müködik, amíg nem nyiuffannak ki végleg, ami a saját tapasztalatom szerint feltünöen sokszor megtörténik. Mint mondottam ártól függetlenül.
Amúgy én még drágában sem láttam olyan energiatakarékos izzót, ami felvenné a versenyt egy 100 wattos régivel.

gmower (törölt) 2011.10.19. 09:49:51

Én is inkább LED-esekkel próbálkozom, az lesz az igazi :) A melegfehéreknek a fénye tökéletes, nincs bekapcsoláskor késleltetés, normál izzó teljesítményének tizedével megelékszik, ugyanakkora méretben is gyártható, az áruk is egyre jobb, és lassan arra is rájönnek, hogy milyen búra kell neki, hogy minden szempontpól jó legyen. Élettartam elvileg akár végtelen is lehetne, a valóság meg majd kiderül...

A megtérülési számításhoz viszont hozzátenném, hogy a hagyományos izzók hulladékhője (ami a fogyasztásának vagy a 90%-át adja), lakásban télen nem hulladék...

Peetee 2011.10.19. 09:50:00

Nagyon jó, és ha én ezt már 5éve megcsináltam, akkor mi a f@szommal spóroljak még???
Nagyon okos cikk, biztos el fogja olvasni a neten a tanyavilágban élő bácsika, akinél még mindig mindenhol a 100wattos volfrám világít...

pjotr007 2011.10.19. 09:51:58

@OmegaMale: a hagyományos izzóhoz képest lehet, de egy kompakt fénycsőhöz képest már nem kevesebb a hő.
Sőt... pont az a baj a led-es cuccokkal, hogy túl sok hőt termelnek és azt el kell vezetni, mert nem bírja ki a saját maga által termelt hőt. Nem véletlen, hogy nincsenek nagy teljesítményű ledes pilácsok még hagyományos EXX foglalatban.
A hatásfokuk semmivel sem jobb mint a kompakt fénycsőnek, ugyanúgy kell számolni, mint azzal, ha egy szobába eddig 21W-os kompakt volt elég, akkor oda led-ből is ennyi kell.
A belinkelt táblázatban meg nagyon sok a ferdítés, ahogy a képeken is látszik ott egy nagyon durván hűtött, és drága led, aminek nagyon irányított a fénye.
Ha megnézed akármelyik nagy gyártó ilyen táblázatát ott egyértelmű a dolog.
Fejlődnek a ledek, de jelenleg nagy csodát nem lehet tőlük várni, pláne emberi áron.
Meg persze azt sem szabad elfelejteni, hogy nem nagyon van olyan led még ugyanolyan szórt fényt tudna adni ugyanakkora fényerővel mint egy minőségi kompakt fénycső.
Ha beleszámolja az ember azt is, hogy az eddigi 1 foglalat helyett kell 3-4 akkor az már olyan költség ami soha nem térül meg.

Bélabácsi 2011.10.19. 09:53:52

Okoskat:orp-nóel a pont.

Kompakt fénycsövet ahol állandóan kapcsolgatva van (jelesül: lakás, halló ?!), nem szabad venni. Pláne nem szabad halogénest, az mire teljes fényerőt ad lemegy a nap (7-8 mp szubjekítve nagyon sok).

Ilyen helyre LED-es kell, az hiába nem olcsó, két év után megtérül.

Ajánlom az OSRAM Parathom A60-asát (itthon nem tudom lehet-e kapni, Németországban vettem), átszámítva több mint 8000 Ft volt ugyan darabja, de dimmelhető, és a fénye sem vészesen zavaró. S ami a legfontosabb: azonnal leadja a teljes fényerejét, nincs bemelegedés és társai. 12W fogyasztással 60W fényerő.

Kompakt fénycsövet raktárba, irodába, üzlethelyiségbe, ahol egyszer fel van kapcsolva és egész nap ég. Máshová nem.

záporjózsi 2011.10.19. 09:57:54

@Pierr Kardán: Szabályozható kompakt fénycső létezik kb. 15 éve. Ha az nem jó neked, akkor vegyél dimmelhető LED-et.

@teddybear01: A 10 kHz-est nem veszi észre a szemed. A régi fénycsövek között volt vibrálós, jobb helyeken már azt is lecserélték.

@OmegaMale: A fehér LED is poros átalakítós...

@Prostatikus Vogon Jeltz: Mi lenne, ha rászánnád magad arra, hogy az 1000 Ft-os helyett mondjuk az 1500 Ft-os minőségi csövet vegyed meg? Lehet, hogy nem 2-3 év alatt, hanem mondjuk 6-8 év alatt menne tönkre?! Nekem vannak 10 év körüli csöveim is, amelyek túl vannak 2 vagy 3 költözésen. Párban használom frissebbekkel, valóban csökkent a fényerejük, de szépen muzsikálnak.

A fénycső előnyei:
- nagy tér bevilágítására alkalmas
- hosszú élettartamú
- nagy felületen világít, ezért nem vakít
A fénycső hátrányai:
- külön armatúra kell hozzá
- gyújtáskor sokat fogyaszt, azaz nem szabad kapcsolgatni, ráadásul a kapcsolgatással csökken az élettartama
- öregedéséével jelentősen csökken a fényereje, azaz jóval kiégés előtt cserélni kell
- vagy egy kevés bemelegedési ideje van, vagy villog az elején

A kompakt fénycső előnyei:
- csatlakoztatható E14/E27 foglalathoz
- átalakítóval fényerőszabályzásra alkalmas
- nagy kapcsolási számot kibír
A kompakt fénycső hátrányai:
- vakít (pontszerű)
- általában nagyobb, mint az izzók, ezért sok helyen nem fér el
- ez is veszít a fényerejéből
- van bemelegedési ideje

A LED előnyei:
- azonnal megfelelő fényt ad
- a szűk nyalábos fény miatt spotnak mindenképp tökéletes
- saját dimmerrel szabályozható a fényereje
- a 12V-os rendszer biztonságosan kiépíthető még problémás helyeken is (gyerekszoba, vizes helyiségek)
- ha jó a hűtés, tényleg tudja a 10 évet jelentős fényerőveszteség nélkül (utána sokat veszít)
- jól variálható pontszerű, vonalmenti és felületi fényforrásként
- változatos feszültségekről üzemeltethető
A LED hátrányai:
- drága (még)
- hűtést igényel (bordás, ami lehet persze szép is)
- sok esetben még nagy a mostaniakhoz képest

RT76 2011.10.19. 09:58:39

Küldöm mindenkinek, aki szereti: a higany, mint vegyület említése NEM a poszt szerzőjének az alkotása, hanem az idézet szerzőjéé, ami jól oda is van írva a keretes aljára.

fogash 2011.10.19. 10:02:14

hat éve költöztünk be az újan épített házba, ergo minden izzónk új volt akkor. Sima E14, E27 izzók 40-100W között, E14es spot-izzók illetve 230V-os halogen spotok. A hat év alatt ki kellett cserélnem EGY halogént, 4db E14 spotot (299Ft/db) és talán kettő vagy három egyéb izzót. Vagyis az élettartam-probléma nem igazán probléma: hatévente 300Ft? Ki nem sz*ja le?

Viszont a meglévő két kompaktfénycső (darabja többezer Ft) elég hideg fényű, bekapcsolás után kell neki majd' 1 perc, mire kifényesedik. Addig tapogatsz a homályban.

Viszont (ahogy más is írta) a havi villanyszámlánk kb 10-15(?) százaléka a világítás költsége, ezt tudnád lefelezni (havi <1000Ft megtakarítás) cserébe egy mostani, egyszeri soktízezer ft beruházás ellenében, plusz a szükséges kompromisszumok: bekapcs. idő, kapcsolgatástűrés, színhőmérséklet, fényerő, stb...

Egyelőre nem pálya. :(

VT Man 2011.10.19. 10:06:17

@dazzled:
"Kár, hogy nem gyakorlati tapasztalatok alapján íródott ez a cikk."

Érdekes, hogy én 4 éve cseréltem izzókat, és még nem égett ki, pedig sokat ég.

Az pedig, hogy a lámpa sokat fogyaszt, tény. Este ég 2 szoba (2 x 100 w volt hagyományosan), előtér, konyha vagy fürdő (mondjuk +50-200w). Ez 300-400 watt fogyasztás. Ehelyett van most 30-60 watt. Ez jelentős megtakarítás, pláne, hogy a lámpák égnek a legtöbbet.

Én is a LED-re várok, de sajnos az még nagyon drága, és gyenge is (fényerőben), illetve túl pontszerű.

VT Man 2011.10.19. 10:07:40

@fogash:
A modern CF-ek kb. 30 másodperc alatt bemelegszenek. És árban se olyan vészes, már 1000 Forint körül vannak márkásak. A fényük hideg, van melegfényű is, de dupla áron.

quint0 2011.10.19. 10:17:33

Jelenleg az elektronikus előtétes T5 (de még a T8 is) fénycsövek összehasonlíthatatlanul jobbak a fény minőségében, energiatakarékosságban (lm/watt), tőkehatékonyságban, mint az itt felsorolt változatok. Élettartamban is messze a legjobbak a LED-et leszámítva.

newtehen (egyszerű mint a faék - de működik) · http://avie.freeblog.hu/Files/tehen.jpg 2011.10.19. 10:22:41

Pár apró, tapasztalaton alapuló tény:

Egy 11w-os kompakt fénycső nem vált ki egy 60w-os izzót, mert:
-Nincs akkora fénye,
-Nem bírja addig
-Több, mint 10x annyiba kerül.

Ez egy zsákutca, csak amíg belátják, le kell húzni a maximum profitot.
Ezért kellett betiltani a hagyományos izzókat, mert amúgy a kutya sem venné ezeket a szarokat pár ökomajmon kívül. Az emberek nem hülyék, ami megéri nekik, azt megcsinálják maguktól.

A környezetszennyezés meg elég rossz kamu, amikor az irreális gáz ás villanyárak miatt minden második házban télen fával, szénnel, szeméttel, műanyaggal, használt autógumival fűtenek vidéken. De most már sok helyen Pesten is, nem véletlen éljük a kandallók korát...

b p 2011.10.19. 10:35:36

hosszú lett a cikk, pedig csak annyit kellett volna írni, hogy LED

Elijah_Baley 2011.10.19. 10:41:33

nekem minden helyiségben van legalább két különböző funkcionálisan disztingvált fényforrásom, led/halogén/fénycső/kompakt oszt azt kapcsolok, amihez éppen kedvem van, mindegyiknek van rossz oldala és jó is...

Vérmaci 2011.10.19. 10:46:29

A cégnél már évek óta csak kompakt fénycsövet használunk. Ha érdekel a tapasztal valakit:
Jelentős különbség van az olcsó gagyi és a drága (nálunk Philips) cuccok közt.
Élettartam: olcsó 6-8 ezer, drága 16-17 ezer üzemóra. Karbantartási napló alapján, nem érzésre adom meg!
Fényerő: az olcsó jelentősen kisebb fényt ad le mint a feltüntetett, a drága korrekten hozza a várakozást.
Szín: az olcsó fos, mellette dolgozni nem lehet, csak a raktárban használható. A drága színhelyes fényt ad.
Bekapcsolás: az olcsó szinte azonnal világít, nincs benne védőáramkör. A drága fajta 20 mp alatt éri el a max. fényerőt. Kibírható.
Kapcsolgatás: A rendszeres kapcsolgatás az olcsó élettartamát drasztikusan csökkenti, a harmadára. A drága fajtánál az élettartam csökkenése nem számottevő, az üzemidő 12-14 ezer órára csökken.
Megtakarítás: a fényforrás csere nem egészen egy év alatt megtérült. Mi molcsó fényforrással kezdtük, de a tapasztalat alapján érdemes a csúcsminőségre áldozni, minden téren megéri.

konrada 2011.10.19. 10:49:20

@newtehen: Akkor vegyél 15W-ost, az tutira tudja azt fényerőben.
Fogyasztása még így is az 1/4-e, így ha naponta 2 órát világít, úgy is fél év alatt behozza az árát bőven, afelett meg már csak megtakarít.

Azaz ha kibírja azt a félévet, megéri váltani.

(Én spec. nagyon s..rrágó vagyok etekintetben, így megveszem a tecsós 500 forintos melegfényű csavartat is, mert már az is igen gyorsan teljes fényerőn van, és fényérzetben is nekem hasonló a tejüveges hagyományossal. De még azok is lazán tudják azt az óramennyiséget ki-bekapcsolgatással is, melynél a hagyományos költséghátrányba kerül.)

Vérmaci 2011.10.19. 10:53:45

@De gustibusaut bene, aut nihil:
A LED legnagyobb baja az ára. A jelenlegi árszinten nem gazdaságos a kompakt fénycsöveket lecserélni. A másik probléma hogy csak kisebb teljesítményben gyártják, nem kapható pl. a 24 W-os fénycsővel azonos fényű eszköz.

maestro1 2011.10.19. 10:54:24

Érdekes ez a kapcsolgatás téma, nem mindegy, mit vesz az ember. Több mint 9 (azaz kilenc) évvel ezelőtt csavartam be a wc-be és a spájzba 1-1 HASZNÁLT Philips fénycsövet (nem tudom, azelőtt mennyit éghettek). Azóta is jól vannak napi 6-8 kapcsolgatással, köszönik szépen. Ugyanakkor volt olyan Ikeás, ami hamarabb kipurcant a konyhában, mint a hagyományos izzó.

gmower (törölt) 2011.10.19. 10:56:55

@newtehen: Alapvetően az EU törekvése a hagyományos izzók kivezetésére jó, mivel ekkora tömegben ténylegesen hatalmas villamosenergia megtakarítást jelenthet a dolog. Ami a roszz, hogy valószínűleg ez csak ürügy, ha tippelnem kéne az a problémájuk a hagyományos izzókkal, hogy a hosszú idejű valódi verseny alatt az áruk reális szintet ért el, így már nehéz gigantikus profitot kiszedni a zemberek zsebéből.

Én önszorgalomból próbálgattam az alternatívákat, akár ráfizetésességet is bevállalva, mégis akadnak még hagyományos izzók a házban, mert ma még nincs minden szempontból megfelelő alternatíva. Véleményem szerint a LED-es azzá válhat pár éven belül, ezt majd meglátjuk.

Ami pedig biztos, ha van olcsóbb, de legalább ugyanolyan minőségű megoldás, azt az emberek pillanatok alatt megtalálják. Én is erősen gondolkodom egy kandalló beszerzésén :D

elwood 2011.10.19. 11:05:47

én 10 év élettartamú energiatakarékos égőt 2 évente cserélem mert kiég. már négyszer

tudom, én hülye kapcsolgatom.

az EU-s bizottság amelyik betiltotta a 100-as égőt, meg a tejüveg 40-est, remélem jól élnek a pénzből amit kaptak érte

SPU 2011.10.19. 11:06:08

en haromszor futottam neki takarekos izzo uzembe allitasanak lelkiismertesen utananeztem nem gagyit vettem az eredmeny lehangolo emberi fogyasztasra otthonra nem javalom ezt a technologiat hullahazba pincebe estleg jo ott is csak akkor ha folyamatos volagitasi igeny van mert elkepesztoen lassan kezdenek el vilagitani akkor is szarul teszik persze szoval ez a jovo technologiaja lesz majd talan ha egyaltalan egyelore a wolframszal rulez

záporjózsi 2011.10.19. 11:06:34

@fogash: 1.: el kell olvasni, hogy milyen színhőmérsékletű a világítótest. Előre legyél felkészülve: a LED-nél is el kell olvasni. Nem nehéz, a 2700K körülieket kell keresd, ha az izzós fényt szereted.
2.: A kompakt csövekkel kb. 50-80, a LED-ekkel kb. 75-85%-ot lehet megtakarítani energiában. Az utóbbinál jelentős tétel az, hogy nem bünteti és jól tűri a kapcsolgatást. A spotok helyére érdemes LED-et tenni, mert annak amúgy is szűk a fénynyalábja. A körsugárzó LED viszont igen ronda, ahelyett - mivel azok általában általános világítása valók - érdemes kompaktot beszerelni.

Aki felújít, annak érdemes gondolkoznia stukkós álmennyezetben, ahová LED szalagot lehet rejteni. Az egyik szobában nálunk most kb. 100W kompakt szolgáltatja az általános világítást (olvasáshoz, TV-hez csak helyi LED-et használunk, ami összesen 10W alatt van...), a LED kb. 10-12%-ot tudna nyerni ehhez képest. Izzóból ennek a pótlása kb. 500-600 W lenne, azaz kb. 1000 Ft/hó a megtakarítás. Ha csak annyit teszel, hogy kéthavonta egyet lecserélsz, megoldottad a kérdést.

Vérmaci 2011.10.19. 11:06:46

@maestro1: Erről beszéltem fentebb. Ha a tapasztalat szerinti 12000 órás üzemidővel számolunk (csúcskategóriás eszköz, gyakori kapcsolgatás) és napi 2 órát megy a fénycső a budiban, az ugye 6000 nap élettartam, ami 16 és fél évnek felel meg. Kérdés?

Elijah_Baley 2011.10.19. 11:07:56

@Vérmaci: hát, az ára egy dolog, engem leginkább a rettenet fénye zavar, többfélét összeválogatva pl,hideg+meleg+hangulatfény sem ad soha természetes hatást.
árban nemtom, sose számoltam mennyibe jön ki, betudom olyan mérsékelten költséges hobbifélének :)

Vérmaci 2011.10.19. 11:11:10

@elwood: Ilyet mi is tapasztaltunk már. Az oka minden esetben kontakthiba a foglalatban vagy a kapcsolóban. A hagyományos izzó ezt észre sem veszi, legfeljebb néha kicsit hunyorog, a fénycső extrém sok kapcsolásként éli meg a dolgot és elpusztul tőle. Ellenőriztesd egy hozzáértővel a lámpatestet meg a kapcsolódat.

záporjózsi 2011.10.19. 11:12:22

@SPU: Mi lenne, ha normális eszközt vennél? :) Valahogy nekem elsőre sikerült helyettesíteni az izzót (kb. 15 éve...). Rosszul csináltam volna valamit?

@elwood: Neked is csak azt tudom mondani: ne az egyszer beruházáson próbálj megtakarítani, bár most már a kompakt helyett a LED fog menni. Még drága, de pl. egy pultvilágításra elegendő 15-20 W, amiből 2-3 db. 4-5 W-os spot, a többi meg kb. 1-2 m LED szalag.

záporjózsi 2011.10.19. 11:16:20

@Vérmaci: Nem egyszerűbb kicserélni? ;) Egy normális kapcsoló és egy normális foglalat árából megvan a szakértő villanypásztor tiszteletdíja.

Még egy apróság. A fénycsövek kb. 15 éve kezdtek el intenzíven elterjedni. Elvileg azóta egy lakásban jóérzésű ember a teljes villamos hálózatot áthúzta, átalakította háromfázisúra, rendesen biztizte, stb. Annál lehet gond, akinél az elektromos művek ronda jelalakot ad, meg annál, akinél sok őskövület mászkál a falban.

Vérmaci 2011.10.19. 11:19:13

@záporjózsi: Számoltunk, a LED nem gazdaságos jelenleg. Persze lehetsz annyira környezetvédő hogy bevállalod a kis többletet, de egy cégnél a különbség a sor fényforrás miatt milliós tétel is lehet. Saccom szerint a LED akkor fog elterjedni ha az ára a mostanihoz képest 30-40 %-kal csökken.

Tommycat 2011.10.19. 11:22:37

@jozso929: Ne haragudj, de megmondanád hogyan rendeltél Hongkongból LED égőket? Én is szeretnék, mivel a Vaterán vettem LED- es zseblámpát (kínai) és döbbenetesen jó a hatásfoka a bolti "márkás" társaihoz képest! (no meg jóval olcsóbb is) Megmértem az áramfelvételüket (villamosmérnök vagyok), tehát tárgyilagos a teszt. Engem is zavar a higany a kompakt fénycsövekben! Előre is köszönöm!

Vérmaci 2011.10.19. 11:23:52

@záporjózsi: Tök igazad van, de nem mindenki képes normálisan maga elvégezni egy ilyen cserét. A gányolás ebben az esetben életveszélyes is lehet.
A jelalakról meg éppen a fénycsövek tehetnek, nem ohmos terhelés egyik sem.

newtehen (egyszerű mint a faék - de működik) · http://avie.freeblog.hu/Files/tehen.jpg 2011.10.19. 11:24:19

@záporjózsi: "Elvileg azóta egy lakásban jóérzésű ember a teljes villamos hálózatot áthúzta, átalakította háromfázisúra"

Ipari áramot minden háztartásba! :-D

Hungry Hungarian 2011.10.19. 11:28:59

A kompaktokkal semmi baj nincs, ha jó minőségű. Olyan ez mint egy üveg bor, a jó minőségű drágább a kínai-wietnámi noname termékeket meg már meg lehet párszáz forintért is venni, de azok kb. annyit is tudnak mind színvisszaadásban mind élettartamban. Mi 3 éve költöztünk, mindenhova energiatakarékosra cseréltem a hagyományost. Volt, ahol pár hónap alatt ugyanúgy kiégett, megjegyzem az volt a kínai 400Ft-os. A többi mind márkás (szándékosan nem írom) és egyiket sem kellett cserélni még. Van ami esténként folyamatosan világít.
Volt itt olyan megjegyzés, hogy nem fér bele a régi foglalatba vagy nem kapcsolódik fel egyből, nem olyan a színe. Körül kell nézni az üzletekben (megint nem mondok márkát) de van olyan ami ugyanúgy néz ki külsőre mint egy hagyományos, belül mégis kompakt, rögtön felkapcsolódik és a szívisszaadása is ugyanolyan mint a hagyományosnak, nem látni különbséget.

Vérmaci 2011.10.19. 11:30:12

@newtehen: Amennyiben nem egy szükséglakásról van szó a nyóckerben, illik tisztességesen megtervezett és megépített, a fázisok közt szétosztott hálózatot építeni egy lakásban. Bocs, ez is egy szakma. :D

kalevaleez 2011.10.19. 11:35:06

ha már váltani kellett, én erre szavaztam:

lh3.googleusercontent.com/-6QbPRIXsYnk/Tp6YtvYThOE/AAAAAAAAAAs/UaN_lIBgmLA/s144-c/RecentlyUpdated.jpg

7 W, nem vibrál 6000 K a színhőmérsélete (természetes fény), simán belement a csillár foglalataiba és brutálisan erős fénye van, amit szór. szállítással együtt valami 3000 Ft volt nem tudom most mennyi lenne, hogy áll a dollár.

kínai, de meglepően szépen egyben van, nem sorjás, nem zörög, nem esik szét.

11 db-ot seréltem le és érezni a villanyszámlán.

záporjózsi 2011.10.19. 11:41:20

@Vérmaci: Cégesen most térünk át a LED-re, mert az új beépítéskor (felújítás van) az elhelyezése egyszerűbb. :) Emellett azért érdekes, mert telesen másként is telepíthető, mint a hagyományos.

záporjózsi 2011.10.19. 11:45:06

@Vérmaci: Azért láttam már szép feszültségeket kies vidéken, hosszú dót végén. Na ott mindegy, hogy merre áll a fázistényező, az vacak így is, úgy is.

@newtehen: A 3f úgy gondolom már alap, hisze egyes eszközök 3f bekötést igényelnek (főzőlapok egy része, sütő, villanyos átfolyó vízmelegítő, stb.) Mivel a nagy, általában ohmos terhelés megy szimmetrikusan, az elektromos műveknek könnyebb.

SPU 2011.10.19. 12:01:20

@záporjózsi: ha ilyen pkos vagy akkor mondj konkret markat tipust amivel gazdasagosan ki lehet valtani a 40 60 100 wattos hagyomanyos izzpkat ugy hogy a feny ne kwgyen rosszabb a mostaninal varpm a konkret tippet nev tipus ar viszont ha nem valna be a szamlat fizeted deal?

Roy 2011.10.19. 12:06:42

Egyáltalán nem éri meg kompakt fénycsőre váltani. Méregdrága. A sok kapcsolást még a minőségiek se bírják, így elég hamar tönkre mennek. Nagyjából addig tart ki mint egy normál izzó. A kiégett kompakt izzót kidobva szennyezzük akörnyezetet.

Tímár Mihály 2011.10.19. 12:10:58

Néhány megjegyzés a cikkhez és a kommentekhez:

1. A kompakt fénycsőben valóban van higany, jellemzően 1-2 mg (legfeljebb 5 mg a megengedett). Ezért veszélyes hulladék, tehát össze kell gyűjteni és visszavinni a vásárlás helyére. (Megjegyzés, hogy a legtöbb modern fénycsőben ötvözetben van a higany (amalgám), így kevesebb kell belőle és kevésbé is veszélyes.) A fénycső összetörésekor hallható pukkanás azért van, mert belül kisebb a töltőgáz nyomása, és a külső levegő beáramlik. Semmi köze a higanyhoz. Ennek ellenére nem szabad összetörni őket, jobb, ha minden bent marad.

2. A kompakt fénycső (vagy a LED) hosszú időre szól, nem érdemes belőle gagyit venni. A neves gyártók (Philips, Osram, GE-Tungsram) minden típust folyamatosan tesztelnek a fény minőségére és élettartamra. A megadott élettartam (a legjobb kompaktoknál pl. 15000 óra) azt jelenti, hogy 100 lámpából 50 még működik ennyi idő után.

Szintén tesztelik a ki-be kapcsolások számát is. Jellemzően 10000 kapcsolást bírnak, de van amelyik 20000-t. (Napi 10x kapcsolással a 10000 kapcsolás 3 év!) Ez lépcsőház világítására nem elég, minden másra igen. Ha ennél hosszabb élettartam kell, létezik ún. induktív lámpa, ami 50 ezer órás élettartammal rendelkezik és 100 ezer kapcsolást bír. (GE Genura, pl.) Ha olcsóbbak lesznek a LED-ek, azok is remekül használhatók lesznek ilyen kapcsolgatós üzemre.

3. A lámpák színét a színhőmérséklettel jellemzik. Otthoni világításra ún. meleg fehér ajánlott (2700 vagy 3000K). A nappali vagy hideg fehér lámpák fénye valóban kellemetlen este. Neves gyártó lámpáját kell vanni, mert azok figyelnek erre. A mindenféle gagyi lámpák fénye valóban kellemetlen lehet.

Ha ennek ellenére nem tetszik a lámpák fénye, érdemes halogéneket venni, azok nagyon szép fényt adnak és kicsivel hatékonyabbak a hagyomásnyos izzóknál.

4. Létezik dimmelhető kompakt fénycső, érdemes szaküzletben keresni. (Ajánlom pl. a Tungsram szaküzletet a Westenddel szemben.)

5. A kompakt fénycsővek 40-100 kHz közötti frekvencián működnek, így nem vibrálnak. A fényük sokkal egyenletesebb, mint egy izzólámpának. A régi, mágnese előtéttel szerelt hagyományos fénycsövek valóban vibrálhattak, de a kompakt fénycsőnek nem szabad.

6. 100 éve létezik egy magyar cég, a Tungsram (GE), ha már lámpát vesz az ember, érdemes jó minőségű magyar terméket vennie, nem kell gagyi kínait!

cso zsi 2011.10.19. 12:14:06

@záporjózsi: A fővárosban ritka dolog a három fázis lakóépületben. Anno még a hőtárolós kályhához, és a régi tűzhelyekhez használták, de ott sem volt égető szükség rá. Egy mai villanytűzhelyen meg van egy normál konnektor-dugó, elvégre a 700 wattjához nem kell több.

VT Man 2011.10.19. 12:23:33

@elwood:
Szerintem az EU nagyon jól tette, pedig a fillérbaszó magyarokra nem is gondoltak!

A csóró magyar inkább veszi évente a 100 Forintos óccsó izzót, és nem hajlandó kiszámolni, hogy ha az 1000 Forintos CF-et venné, akkor másfél év utána már jobban járna.

Csak az árcímkét nézi.
Ezért jó, hogy nincs többé 100 wattos hagyományos izzó.

cso zsi 2011.10.19. 12:27:28

@STX Joe: Meg a szemüveggyártók is jól járnak.

Donor 2011.10.19. 12:34:26

@dazzled: Ha gagyi kínait veszel, ne is csodálkozz. Amikor beköltöztem a lakásba új lámpákat vettem és akkor már mindegyikbe Philips csöveket raktam. Természetes, meleg fényűt. Egyrészt, sokkal kellemesebb a fénye mint az olcsó fénycsöveknek, vagy akár az izzóknak, másrészt 5 év alatt amióta itt lakom egyetlen egyett sem kellet cserélni.

Aztán meg a halogén lámpák sem szeretik a ki be kapcsolgatást (kétszer cseréltem halogén izzót a fürdőszobai spotokban, pedig azok alig vannak használva), pontosan ugyan azért, amiért a fénycsövek katódja sem. A katód ugyanis pont olyan izzószál mint ami az izzóban van és a bekapcsolás pillanatában ledob magárol egy kis anyagot. Csakhogy a fénycsőnél ez a bekapcsolás pillanatában működik csak, addig az izzónál folyamatosan.

newtehen (egyszerű mint a faék - de működik) · http://avie.freeblog.hu/Files/tehen.jpg 2011.10.19. 12:35:26

@záporjózsi: Gőzöd nincs, ami az a 3 fázis...
Mutass már nekem egy olyan főzőlapot, ami 3 fázist igényel!!!! 400V-ot!

Vérmaci 2011.10.19. 12:38:11

@cso zsi:
Mindenkinek állampolgári joga hülyeséget mondani. Neked is.
Itt ahogy nézem összegyűlt pár olyan ember aki ért is a témához. Teljes a konszenzus abban hogy minden szempontot mérlegelve az izzók kora lejárt, semmi szükség rá. A gazdaságilag indokolt fényforrás jelenleg a kompakt fénycső, de a LED is megoldás lehet a jövőben. (A hagyományos fénycsövek is tartják magukat, korlátozott körben)
STX Joe kicsit velősen fejezte ki magát, de tökéletesen igaza van. A fénycsövek rossz híre a kínai piacon vagy a Tescoban beszerzett gagyi szemét miatt van.

Donor 2011.10.19. 12:42:12

@Tímár Mihály: Igen, a Tungsram cuccok tényleg nagyon jó minőségűek, csak sajnos kinyirták már :(
A LED-ek már most is megérnék, ha azt nézzük mennyiért lehet az önnálló emittert kapni, de ugyan ez lámpába építve már durván túl van árazva (a használható minőségre értve, mert kínaiból van olcsó) De ha azt nézzük, hogy egy jól méretezett, nem túlhajtott LED 50000 órát üzemel, akkor még ezt az árat is megéri.
Inkább az a gond, hogy nem lehet nagyobb teljesítményűeket kapni kommersz boltokban, mert persze vannak magyar gyártók akik kereső reflektort is csinálnak LED-el.

Le_Penseur 2011.10.19. 12:42:42

@zoldblog: A higanyt, mint vegyület említését nem a posztoló követte el, de az alábbi sorokat igen:
"Összességében szobánként van 260 W fényerőnk"
"Ha minden izzó ég, akkor a ház fogyasztása: 1510W"

Itt abba is lehet hagyni az olvasást, a szerzőnek vagy nincs fogalma a mértékegységekről, vagy nem tudja azokat alkalmazni. Általános iskolai fizika tananyag...

zanzibear 2011.10.19. 12:44:36

Az már volt, hogy a fénycső élettartama kapcsolásszámban van korlátozva, kb. 1000-re. Normál, egész nap menő fénycsőnél ez kb. 3 év.
A 10000 óra élettartam úgy jön ki, hogy 1000 kapcsolás alkalmával 10 órát fog működni, mint egy klasszikus fénycső.
Azonban egy szobában ha bemegy-felkapcsol-teszvesz-lekapcsol-kijön "menetet" használ belőle az ember, akkor ugyanúgy elhasznál egy 10 órára "szóló" kapcsolást, mintha valóban 10 órát használta volna.
A normál izzólámpa mondjuk 1000-1500 óra élettartama viszont kapcsolásszámra gyakorlatilag érzéketlen, ld. autók indexei vagy közlekedési lámpák, fénysorompók (ok, ott vannak trükkök, nem teljesen kapcsolják le, csak nagyon lecsökkentik rajta a feszültséget, hogy ne hűljön ki az izzószál a "nem világít" idő alatt).
Úgyhogy ha egy izzót naponta 3 percre használsz, akkor az 1000 óra élettartamával 54 év az élettartama (nyilván nem egészen, de közel végtelen), míg egy fénycső a napi 3 perc használatával csak legfeljebb 2,7 évig lesz jó legfeljebb, ebből is legalább az 1/3 idő után legfeljebb (kb) 70%-os fényességgel.
Tehát egyrészt a kompakt fénycső vásárlásakor nem a kezdeti fényességet, hanem az idő túlnyomó részében meglévő fényességét kell figyelembe venni, így pl. nem igaz, hgoy a 11W-os k.f. megfelelne a 60-as izzónak, az még induláskor is inkább a 40-50W-ot éri el, tehát ahova 11W-os elég lenne, oda inkább 15W-os kell nyitásnak, ahova meg 15-ös, oda 20-as.
Ezért meg kellene (kellett volna) határozni, hogy mik azok a tényleges üzemi körülmények (pl. átlagosan legalább 1 órát legyen felkapcsolva, hogy az 1000 felkapcsolásból kijöjjön az izzó-egyenértékes 1000 óra üzemidő, vagy még több, hogy a k.f. egyszeri költségét fedezze a tényleges üzemidő alatti megtakarítás), másrészt a mai k.f.-k még mindig nem tudják többnyire méret, teljesítmény és fényerő oldalról egyaránt helyettesíteni az izzókat. (Bár, e téren van egy nagyon-nagyon ígéretes, nagyrészt magyar gyökerű fejlesztés, ami már termék is, nem reklámozom a fitlamp-ot :) )

Donor 2011.10.19. 12:46:50

@newtehen: Pedig elég gyakori. Be lehet kötni egy fázisre is, de ha van 3 akkor érdemes elosztani a nagyobb teljesítményű lapokat, a szimetrikus terhelés miatt. A 400V pedig a két fázis között van. A nulla és egy fázis között 230V van. Ez abból adódik, hogy a fázisok között 120fokos fáziseltérés van, de ehhez már szögfügvényeket és képzetes számokat is értened kéne.

elwood 2011.10.19. 12:47:14

@STX Joe: "Csak az árcímkét nézi.
Ezért jó, hogy nincs többé 100 wattos hagyományos izzó"

Én meg a fürdőbe két évente veszek 1200-ért égőt. Aminek a fénye sem olyan szép. De tíz évig is menne ha égve hagynám. Csak én hülye lekapcsolgatom.

Vérmaci 2011.10.19. 12:51:26

Egy dolog van még ami idegesít. A fényforrás gyártók a fogyasztást tüntetik fel a dobozon, nem a leadott fényt ritkán. Nehogy a vásárló össze tudja hasonlítani a várható fényerőt. :(
Csak példának, egy jóminőségű 100 W-os izzó (Tungsram) fényereje 1340 lm (lumen)

]{udarauszkasz 2011.10.19. 13:02:22

En csak azt nem ertem, hogy egy regi, mukodo rendszert miert tiltanak ki teljesen, es hogy megkerdeztek-e minket, hogy mi ezt akarjuk-e? Tudom, hogy sokaknak tokmindegy, hogy mi vilagit a plafonon, de akkor is: Minek eroszakolnak rank valamit? Legkozelebb csak edesitoszeres edessegeket lehet kapni a boltban? (Nemet Aldiban pl. az ivoleveknel nem lehet szensavmentes, edesitoszermentes gyumolcslevet kapni, vagy edesitoszer, vagy szensav van benne. Vajon miert??)

Donor 2011.10.19. 13:04:55

@Vérmaci: Ez engem is zavar.
De ha nagyon érdekel, azért utána lehet járni egyes típuscsoportok, jellemzően mit produkálnak. Halogén izzónál viszont 30% eltérés is lehet attól függően mennyire van túlhajtva az izzószál.

Don Quixote de la Ferko 2011.10.19. 13:14:56

@STX Joe:

Vicces gyerek vagy. Arra nem gondoltál esetleg, hogy a csóró fillérbaszó magyar gondolkodik inkább a sok okos (pl. te) helyett is?

Külső házfal 6 db. izzó. 40 W / db.
6 éve egy darab sem égett ki. Ha tíz éves korában lecserélem az összeset, akkor az 600 Ft.
20 évre 1200 Ft.-

Ha ezzel szemben állítom a te és a többi okos által folyamatosan ajánlgatott takarékos baromságot, akkor kapásból 6000 Ft a beruházás. Ha 20 év alatt kiég mindegyik, és kiég, mint a fenti levelek is bizonyítják, akkor 12000 Ft az össz költség.

Ehhez kapcsolódik egyszeri kiadásként az lámpabúra csere, mert nem fér bele a takarékos (próbáltam, kicsi a hely), ami darabonként cirka 2500 Ft. Az összesen 15 000 Ft.
Az átszereltetés villanyásszal minimum 10 000 Ft.

Fogyasztás:

40W - kb. 170 mA.
Takarékos 18W - Kb 40 mA (kimérve, tény)

Télen vannak sokat használva, nyáron szinte nem is mennek. Éves szinten számolok nagyon vastagon cirka 500 Ft-ot erre a 6 izzóra.
20 évre 10000 Ft, legyen áremelkedéssel 15000 a 20 évre.

Fogyasztás alapján a takarékos a negyedét eszi, tehát 20 évre 3750 Ft.

Végeredmény:

Ha én a fillérbaszó csóró magyar kicserélem takarékosra ezt a 6 db. pilácsot, akkor 20 év alatt megtakarítok cirka 11250 kincstári magyar egységet.

Ha annyi eszem lenne, és nem fillérbaszó lennék, hanem olyan okos mit te és a többi, akkor a Hősök terén verdesném a seggem a flaszterhez örömömben, hogy megspóroltam egy tízest. Mindezt durván 40000 Ft beruházásával.

Ha nem gond, maradok fillérbaszó, és a spórolok egy tízest és bukok 30 ezret eredményező sötétzöld megoldást meghagyom a hozzád hasonló újgazdag, apuci pénzéből vigéckedő okostojásoknak.

De ugye nincs harag, hogy gondolkodok, és nem rád hallgatok?

zanzibear 2011.10.19. 13:25:56

@Donor:
Igen, bármelyik komolyabb sütő+főzőlap kombót vagy 3f-ra lehet kötni, vagy (elvben) 1f25A-re, vagy éppen meg lehet próbálni helyette 1f16A-ra, aztán figyelni, hogy egyszerre legfeljebb két főzőlap fűtsön "padlógázon" vagy a sütő meg egy főzőlap. (Egy-egy főzőlap vagy a sütő 1500-2000W között van. Praktikus, ha ezzel egy időben a mosógép sem fűti a vizet, ha 1f 25A betáp villanyóra automatája.)

newtehen (egyszerű mint a faék - de működik) · http://avie.freeblog.hu/Files/tehen.jpg 2011.10.19. 13:28:39

@Donor: Hogy kicsinyes személyeskedésed figyelmen kívül hagyjam, csak a tényekre koncentrálok.
Nálunk is 3 fázis van. Egy 3 fázisú konnektor másként néz ki, más a vezetékezés is a falban, sőt az elműnek már alapból úgy kell beállni a házba is.
Egy dolog pedig sajnos nem attól lesz 3 fázisú, hogy a fogyasztókat külön fázisra kötöd... Attól az még ugyanúgy 1 fázisú, 230V-os cucc, csak máshogy van bekötve, de minden fogyasztó 1 fázisra. Bekötheted így a csillárt is, sőt, megsúgom: a 3 csöves neon armatúrákat szokták még így bekötni, mert akkor más fázisban vibrál, és egyenletesebb a fénye. De az attól még nem lesz 3 fázisú fénycső... Nem tudod átkapcsolni deltába, meg hasonló trükkök... Egy igazi 3 fázisú fogyasztót, (jellemzően villanymotort) nem is tudnál 230-v ról üzemeltetni, itt pedig azzól van szó, hogy bírod a 230V-ra tervezett egyfázisú dolgaid fogyasztását megosztani a 3 fázis között. Ég és föld, kisfiam

Persze, hogy ezt megértsd, lehet jobb lenne, ha legalább láttál volna ilyet...

Egy kis anyag kezdetnek: "http://www.vilaglex.hu/Lexikon/Html/HaromFaz.htm"

zanzibear 2011.10.19. 13:28:59

@Tímár Mihály: remek a GE, de ha minőségben az IKEA k.f.-ek bőven ott vannak (minőségben, színvisszaadásban, élettartamban), viszont jóval olcsóbbak a GE-nél, akkor mit tanácsolsz? Legyen kevésbé mohó a GE, vagy legyen GE világításra kötelezően adandó bérpótlék?

zanzibear 2011.10.19. 13:31:18

@newtehen:
Kapiskálod, de még hülyeségeket írsz:
Ha kell a sűtőhöz-főzőlaphoz a 3f, akkor a lakás betápjánál kell már a 3f kiépítés, akkor úgy kell be/felhozni a lakásba, hogy a három fázis el legyen osztva a különböző fogyasztócsoportok irányába (helységek, világítás, "erőátvitel"), illetve a sütő-főzőlaphoz kell egy önálló, 3f kiállás.
Csatlakozóról ("aljzat") meg nem beszélünk, mert az fix bekötésű, nem asztali rezsóról van szó.

mindenjónévfoglalt 2011.10.19. 13:31:49

akkor vegyetek led-et
én 4 éve használok a házban led-es égőket, ami az elején még egyértelműen nehezen vállalható kompromisszumokat jelentett, mára viszont, amikor már valóban használható nagy teljesítményű, powerled-ek kaphatók, akkor nem érdemes a kompakt fénycsővek környezet-terhelését felvállalni

newtehen (egyszerű mint a faék - de működik) · http://avie.freeblog.hu/Files/tehen.jpg 2011.10.19. 13:41:30

@zanzibear: Igazából az a fárasztó, hogy közlöd, hogy hülyeséget írok, majd leírod ugyanazt amit én.
Bár ennek ellenére a főzőlap továbbra is 230V egy fázissal megy sajnos. Az hogy a mellette levő egy másik fázis 230-ról megy, attól ezek még egy fázisú fogyasztók.

Annyit akartam csak közölni, mielőtt a trollok rám vetették magukat, hogy CSAK ezért kár behúzatni a 3 fázist, és átvezetékelni a házat, mert elég egy külön vezetéken külön bizti a sütőnek.
Értelmes ember amúgy sem teszi egy biztire a mosógépet a villanbojlerrel és a villanytűzhellyel.

temy 2011.10.19. 13:47:39

Kompaktfénycsöveket fejlesztettem a Tungsramban (GE), egy-két technikai hozzászólásom lenne, ill. hiedelmeket oszlatnék.
1. Kapcsolgatás és élettartam
A gyakori ki-bekapcsolgatás ténylegesen megrövidít(het)i a lámpa élettartamát, mivel a katódokon átmenő nagy kezdeti áram szinte "lerobbantja" a katódmasszát. A jó hír, hogy a jónevű gyártók (GE, Philips, Osram) nem csak megfelelően tervezik a katódokat, de nagyon komoly élettartam-teszteket végeznek, ami alatt az égetőkereteken automatikusan ki-bekapcsolgatják a lámpákat. Ennek eredményképpen ténylegesen több ezer kapcsolást kibírnak a márkás lámpák (Ezt ne várjuk el egy kínai noname gyártótól!). Mindentől függetlenül a kompaktfénycső energiahatékonyságát tényleg ott lehet kihasználni, ahol a legtöbbet ég folyamatosan.
2. A fény minősége
A fénycsőben az üvegcső belső felületére felvitt fénypor alakítja át a kisülés fényét látható fénnyé. A modern fényporok már viszonylag jó színvisszaadással rendelkeznek (>90. ahol 100 a nap színvisszaadása), de nem tökéletesek, egy normál izzó simán lekörözi őket. A fénycsőből kilépő fény spektruma sávos ("digitális") és nem folytonos, mint a izzószálas lámpáké. Ez a szemnek hosszú távon szerintem fárasztó, továbbá a nagyfrekvenciás gerjesztés miatt ugyan már nem vibrálnak a csövek, de a szemnek ez sem kellemes ill. természetes.

Folyt. köv.

Reggie 2011.10.19. 13:50:30

@OmegaMale: Tudom, hogy a diodanak sik felulete van es hutheto, de ez semmit sem jelent. Ez igaz a processzorokra is, azt megsem olyan egyszeru huteni, csak az a kulonbseg,hogy egy 50W-os processzor eseten zughat a hutobordan a ventillator es a foldhoz kozel, max az asztalon van elhelyezve, mig egy 50W-os LED eseten nem zughat a venti mert idegesito, igy muszaj passziv hutessel megoldani, raadasul a plafonon torteno elhelyezeskor tovabbi problema, hogy a meleg levego oda szorul, igy a legaramlas nem tud megindulni, azaz a hutes hatasfoka nagyon csokken, jelentosen tul kell meretezni.

Azon az oldalon, amit linkeltel erosen csusztatnak. A nyers LED-ek legidalisabb katalogusadatai vannak feltuntetve (ertsd 6000K vagy folotti szinhomerseklet es pusztan a LED parameterei, a vegtermeknel a tapegyseg parametereit is bele kell szamolni), csak azt sosem fogod elerni. Nezd meg ezt a kettot:
www.energystar.gov/index.cfm?fuseaction=iledl.display_products_pdf
www.energystar.gov/index.cfm?fuseaction=cfls.display_products_pdf
Ha osszehasonlitasz ket hasonlo teljesitmenyut es szinhomersekletut, akkor megaltod, hogy nagyon kozeliek ezek az ertekek.

"Azt az előtétet inverternek hívják és DC-ből csinál AC-t és ennek a műveletenek van egy kb. 80-85%-os hatásfoka (-> 15-20%-os vesztesége), amit rögtön hozzá is csaphatsz a fénycsöved fogyasztásához... A részletekben rejlik az ördög."
Az AC/DC atalakitas hatasfoka is ugyanekkora, ugyhogy azt meg a LED fogyasztasahoz lehet hozzacsapni... A ordog mindenhol jelen van.

"A fényporos probléma pedig a fehér LED-ek elterjedésével, hogy is fogalmazzam, csak a készlet erejéig tart. ;)"
Vagy nem.

zanzibear 2011.10.19. 13:58:06

@newtehen:
A főzőlap (vagy nevezzük inkább a főzőlapokat és a sütőt együtt villanytűzhelynek) bekötése lehetséges 3f-ra, ha 1f-on nem tudod megtáplálni.
Ráadásul modern, többzónás főzőlapon belül kapcsolható több fokozaton lehetséges, hogy nem egy fűtőspirál van, így akár szét is oszthatják a fázisokat, bár nyilván megoldható anélkül is, de ez a gyártó tudománya.

]{udarauszkasz 2011.10.19. 14:00:09

a megoldas elektronlezer:))) folytonos spektrumu fenyforras:D ja, csak az megintcsak nem jol fogyaszt, affrancba....

Donor 2011.10.19. 14:05:14

@newtehen:
Nem személyeskedés, csak megállapítás, mert nyilvánvalóan távolról sincs semmi közöd az elektromossághoz, olyan marhaságokat mondasz. Legfeljebb utána néztél wikipédián, de az kevés egy szakmához.

Egy fogyasztóba bekötöd a 3 fázist az 3 fázisú fogyasztó, az hogy belül már fázisonként külön fűtőbetét van az hol érdekel engem? Ettől még bármelyik kályhát 3 fázisúnak nevezik, ha olyan a kialakítása, hogy rá lehessen mindhárom fázist rákötni egyszerre.

A villanymotort pedig lazán rákötöm neked egy fázisra is. Elég elterjedt alkalmazás ez valójában, de egy laikus ezt ritkán tudja.

newtehen (egyszerű mint a faék - de működik) · http://avie.freeblog.hu/Files/tehen.jpg 2011.10.19. 14:06:30

@zanzibear: Sőt van gőzmozdony is, de a még ettől sem az...
Szerintem hagyjuk. Hogy ne offoljuk szét a topicot, ha nem férsz rá egy 25A-s (de akár csak egy 16A-s) biztire a villanysütőddel, akkor édes mindegy milyen égőt használsz...

temy 2011.10.19. 14:07:39

3. A kompaktfénycső bemelegedése
A kompaktfényscövek többsége higany-kisülésel operál, ehhez megfelelő nagyságú higanygőz-nyomásnak kell lennie a csőben. Két fajta lámpa van: a higanyos és az amalgám-pelletes. A higanyosban folyékony higany van (nem tudom, van-e még ilyen a piacon?), ennéll bekapcsolás után szinte azonnal létrejön a megfelelő nyomás és ennek eredményeképpen a fényáram 90%-a. Az amalgámos lámpáknál erre több időre van szükség, designtól függően akár 2 percre. Itt is ugyanaz a szabály: márkás (és drága) lámpákat erre a paraméterre is megfelelően tervezik, az olcsóknál semmi garancia.

2. A kompaktfénycső "zöld" volta
Na ez a téma, ami meglehetősen szubjektív. Mi szól a kompaktfénycső mellett? Az energiahatékonység és hosszú élettartam. Mi szól ellene? Elég sok minden. Azon kívűl, hogy drágák és a retrofit kompaktok még relatíve bonyolultak az elektronika miatt, míg a normál és halogénlámpák szinte semmilyen veszélyt nem jelentenek a környezetre, addig a kompaktok veszélyes hulladéknak minősülnek, és higany is van bennük. Fényük és színvisszaadásuk nem természetes. A normállámpák energiazabálók, de végzett-e valaki elemzést arról, hogy milyen környezetterhelést jelentenek a kidobott kompaktfénycsövek és a elektronikai gyártás, ami mögöttük áll? Veszélyes hulladék hegyek vagy valamivel több széndioxid? Köszönöm, akkor és a széndioxidot választom.

A másik, amiről nem sokat beszélnek, az, hogy egy átlagos háztartás villamosenergiafogyasztásának átlagosan kb 30%-a csak a világítás. Viszonylag nagy beruházással ennek a 30%-nak a kétharmadát tudod megspórolni. Ez mondjuk kb. 1500-2000 forint havonta. Hogy ez megéri-e egy átlagembernek a fenti élettani, életminőségi és egyéb érveket figyelembevéve, azt mindenki döntse el maga. Annyit elárulok, hogy nálam mindenütt halogének vannak :)

Donor 2011.10.19. 14:08:15

@mindenjónévfoglalt: Hol lehet jó LED-es égőket kapni? Mert amit a Media Marketban látok, azok még mindig 5 évvel ezelötti emitereket használ, 10 évvel ezelötti árakon, és fényerővel.

newtehen (egyszerű mint a faék - de működik) · http://avie.freeblog.hu/Files/tehen.jpg 2011.10.19. 14:10:36

@Donor: "Egy fogyasztóba bekötöd a 3 fázist az 3 fázisú fogyasztó" Na ez a laikus hozzáállás.

Piros is, több száz lóerős is, mit számít, ferrari, vagy traktor, nem?

"A villanymotort pedig lazán rákötöm neked egy fázisra is."

Édes drága nagytudású barátom. Fussunk már össze, és ezt mutasd már meg. Mondjuk jó lesz csillagba, nem kell deltába.. Ja nem elég rákötni, működnie is kéne, de így nem fog ám... Privibe küld már el, mikor óhajtod demonstrálni, a 3 fázisú motort viszem.

Reggie 2011.10.19. 14:12:09

@temy: Mondjuk ilyen szempontbol a legjobb az otsavos fenycso. Olcsobb mindegyiknel es a hatasfoka olyan mint a kompakte es LED-e. Csere eseten pedig az elektronikat nem kell kidobni.

]{udarauszkasz 2011.10.19. 14:14:29

hat en, ha lehetne, szinten a normal egot valasztanam, csak hat nem lehet. Ez az egesz CO2,felmelegedosdi egy nagy kamu. Viszont a higanyt valahogy le kell nyomni az emberek torkan... En ezzel az erovel inkabb felfejlesztenem a napelem, es szelgenerator gyaertast, sztem annak sokkal nagyobb jovoje van.

zanzibear 2011.10.19. 14:16:49

@Reggie: Igaz, de ott meg az elhelyezésével vagy bajban. Mekkora egy 18W-os fénycső, és mekkora egy hagyományos izzó?

Reggie 2011.10.19. 14:19:57

@zanzibear: Teny, hogy az elhelyezese nehezebb, de egy normalis lakasban azert megoldhato. Mondjuk en a fal menten torteno rejtett elhelyezest preferalom, de valoban tobb a munka vele. Ez mar egyeni preferencia, hogy valakinek megeri-e.

Donor 2011.10.19. 14:20:04

@newtehen:
Tehetsz külön biztosítékot, de a villanyórán lévő ettől még 16-25A-es marad. Vagy persze lehet 32A-es is, de akkor már vezetékeket is cserélni kell, mert arra vastagabb kell, vagy vezethetsz minden biztosítéktól külön vékonyabbat, de akkor már vezeték mennyiségben ugyan ott vagy mintha a 3*16A fázist bekérted volna.

Családi házba érdemes beköttetni a 3 fázist, függetlenül attól hogy soha nem használsz igazi 3 fázisú készüléket.

zanzibear 2011.10.19. 14:23:09

@Reggie: Láttam én is olyat, szokni kell szerintem. Kicsit olyan, mint egy repülőn vagy egy IC vasúti kocsiban :) Viszont a rejtett (és sokszor mennyezet felé világító) elhelyezés miatt nagyon lecsökken a hatékonysága, azaz sokkal több kell belőle a rendes bevilágításhoz, mint amennyi közvetlen vagy lámpatestbe építésnél kell. Akkor már csak a vibráláskikerülés miatti több fázisra kötést kell megoldani, és már majdnem olyan gazdaságos az egész, mint egy csokor LED lámpa :)

Donor 2011.10.19. 14:24:35

@temy: Az izzók sárga fényétől én depresziós lettem, elálmosodtam. A fénycsövek legalább normális színű fényt adnak megfelelő fényporral. Lehet hogy sávos, de az én szemem csak 3 színt képes érzékelni, fotózni viszont soha nem használnék fénycsövet, mert érdekes színeltolódásokat okoz. Oda a halogének a legjobbak, illetve a vaku, ami valahol szintén fénycső :)

Reggie 2011.10.19. 14:28:17

@zanzibear: Ha feherek a falak, akkor nem olyan nagy a vesztesseg, foleg ha a mennyezet menten esetleg van egy vekony csik tukor(ez is jol tud kinezni).
A villodzas nem problema, ha normalis elektronikus elotetet hasznal az ember, sot igy a fenyerot is lehet szabalyozni, illetve az elettartamot is ki lehet boviteni, mert az elofutest meg lehet kerulni:)

Donor 2011.10.19. 14:28:43

@]{udarauszkasz: A legjobb fénye a grafit elektródás ívfénylámpának van. Gyerek koromban csináltam ilyet, Rotring hegyből, és gilette pengéből. Olyan szép telt fehér fényt csak a nap tud produkálni...nagy baja, hogy nekem 20 percnél tovább nem működött és elképesztően sokat fogyasztott :)

newtehen (egyszerű mint a faék - de működik) · http://avie.freeblog.hu/Files/tehen.jpg 2011.10.19. 14:29:33

@Donor: Köszönöm a vezetékelési tanácsadót, nálunk is villanytűzhely van.

Amúgy megsúgok egy titkot: Tudod hol vannak jellemzően villanytűzhelyek? Pont nem a családi házakban, hanem a nagy, 10 emeletes távfűtéses házakban, ahova a gáz be sincs vezetve. Oda hogy csinálsz 3 fázist? Sehogy.

Még mindig várom a villanymotoros demonstráció helyét, idejét.

Reggie 2011.10.19. 14:33:02

@newtehen: Kerni kell a szolgaltatotol a 3 fazist, az emeleten biztos jelen van, a vezetekezest csak onnan kell megoldani. Nekunk pl. az egyik panellakasunkban volt 3 fazis(abban az epuletben az a tipusu volt a legnagyobb lakas, lehet ezert volt oda bevezetve).

Donor 2011.10.19. 14:34:40

@newtehen: Számoljunk: 16A egy fázison az 3680W optimális esetben. Mikrósütő, tűzhely, mosógép, porszívó klíma. Nem a külön lévő biztosítékokat csapja le, mert külön egyik sem vesz fel 16A-ert, hanem a villanyórán lévőt.

2011.10.19. 14:36:49

Azt hiszem, túl lett bonyolítva itt a megtérülés számítgatása. Egyszerű a képlet: beszerzési ár/névleges világítási idő. Ha kisebb, mint a régi, akkor érdemes váltani. Ha nem, akkor nem. Esetleg kompakt fénycsöveknél érdemes a névleges világítási időt egy 1-nél valamivel kisebb számmal megszorozni, ami a kapcsolgatások élettartam-rövidítő hatását adná be a képletbe. Sajnos azonban ilyen számot a gyártók (tudtommal) nem hoznak nyilvánosságra, otthon kimérni szvsz lehetetlen, tehát saccolni kellene, ami nem könnyű, mert nincs viszonyítási alapunk.

Donor 2011.10.19. 14:38:07

@newtehen: Menj be egy Obiba, keress egy kompresszort 230V-ra, na az pont így lesz bekötve. Szerintem ne égesd magad tovább, mert nem vagy te izzó ;-)

cso zsi 2011.10.19. 14:39:26

@Vérmaci: "Mindenkinek állampolgári joga hülyeséget mondani."
Még jó, hogy nem csak én írtam le, hogy nem akkora a fényereje a kompaktoknak, mint az izzóknak.
Bizony, vakoskodni lehet a kompaktoknál, mert valahogy "nem úgy jön ki belőle a fény".
Fentebb beraktam egy körfénycső képét, az majdnem pótolja az addigi 100-as égőt a szoba megvilágosítására, de két méter után már homály van. Olyan, mintha a környezet ezeknek a lámpáknak a fényét nem visszaverné, hanem elnyeli.
Egy lábköröm levágásához a fürdőben már segédvilágítás kell. 20 wattos energiatakarékos van ott.
A nagyszobai mennyezetvilágítás 3x40 wattos E14-es gyertyaégőkkel ment. Amit beraktam helyette, az nem világítás, hanem félhomály. De örüljek, mert spórolok. Azzal mindenképp, hogy kivágtam az egészet, mert egy 60-as égőt nem hoz a három spórolós. De majd veszek mindenhová építkezésen használatos munkahelymegvilágító halogént, és a környezet le van tojva, viszont látok.

Reggie 2011.10.19. 14:47:14

@cso zsi: Igen, van egy titkos osszeeskuves,amirol senki sem tud. A fenycsoveket ugy gyartjak, hogy van benne elrejtve egy miniatur cimkezogep es megcimkezi a kirepulo fotonokat(mindegyiket es ropteben), miszerint fenycsobol jottek ki. A gyartok lepaktaltak az osszes tobbi anyaggal a vilagon, hogy minden fotonnal vizsgaljak meg, hogy cimkezettek-e es ha igen, akkor ne verjek vissza.

záporjózsi 2011.10.19. 14:47:23

@zanzibear: A közlekedésben az új fényforrások szinte kizárólag LED-esek.

A normál cső és az izzó nem hasonlítható össze, mert nem ugyanarra való. A normál fénycső általános világításra való, azaz a helyiséget világítja be. Ebben jobb, mint az izzó. A helyi világításnál nem jobb, bár ott az izzónál a LED sokkal jobb, mint a fénycső.

A főzőlappal meg abban van igazad, hogy vannak háromfázisúak is. @newtehen: meg azt fejtette ki helyesen, hogy valóban nem érdemes összekeverni a 3f és az 1f eszközöket. Nekem speciel az összteljesítmény valamivel 5 kW fölött van, amiből az egyik lap 1000+1200-W-os, a másik 800+900-as, a többi meg csíra. Ebből rendszeresen a fenti 2-t használom, de sokszor csak felesben, azt is kapcsolgatja a gép. Azért, hogy ha sok megy egyszerre, akkor ne egy fázis legyen leterhelve, 3f bekötése van és szét vannak osztva a hőleadó egységek. Ha ezt rádurrantanám egy fázisra, akkor a 16 A-nek kevés ideje lenne hátra... Ha kell, akkor egy vendégségnél ott a kraft, lehet használni. A kávémat meg a kávéfőzővel készítem. Persze amikor csak egy megy, akkor aszimmetrikusan fűt, de a hajszárító is van 1000 W-os, a mikró teljesítményfelvétele is bőven 1000 W fölött van. Ezek elég jól elférnek.

A 3f pedig azért kell egy lakásba, mert 3x16 A az elmű szemében kevésbé vörös posztó, mint az 1x50. Nem szerencsés, de sok helyen találkoztam 25+2x16-os megoldással is.

@elwood: Mi lenne, ha elkezdenél mondjuk 3000-ért 2 db. használható cuccot beszerezni. 4 évig élvezed, hogy sokkal jobb a fénye, mint a gagyinak, aztán a pénztárcád is élvezi a befektetési különbséget.

@Vérmaci: Egyre több dobozon láttam már korrekt, összehasonlítható értékeket. Érdekes módon ez alapján sikerült kb. 85%-kal csökkenteni egy helyen az energiafogyasztást kommersze LED fényforrással. És még a fénye is szép...

zanzibear 2011.10.19. 14:49:27

@kermi: A névleges világítási idő érdektelen, mert nem a tényleges használati körülmények közötti tényleges világítási idővel egyenlő, hanem "marketingszám" az eladáshoz, ideális körülmények között (bekapcsolásonként mondjuk 10 óra világítás, egyenletes 15 fokos környezeti hőmérséklet, 30% páratartalom stb :) )

2011.10.19. 14:52:31

@zanzibear: Igen, de mivel mindegyiknél ezt adják meg, mégiscsak összehasonlíthatóak a termékek, és összehasonlításhoz számolni is lehet vele.

Reggie 2011.10.19. 14:53:26

@temy: Ha te ugyis fenycsoves voltal: tudsz olyan abrat adni, ami a fenycso hatasfokat abrazolja az uzemora fuggvenyeben?

Hungry Hungarian 2011.10.19. 14:53:39

@zanzibear: érdemes lenne utánajárni, hogy az IKEA-nak ki gyártja a lámpákat. Tudtommal kb. 1 éve váltottak beszállítót. Én amit előtte vettem azok elég rossz minőségűek voltak, valószínű te mostanában vásároltál.

@Tímár Mihány: 6. pontodhoz korrekció, hogy most ünnepelte a Tungsram a 115 éves évfordulóját.

@Donor: "Igen, a Tungsram cuccok tényleg nagyon jó minőségűek, csak sajnos kinyirták már :( "
Lásd előző pontomat. Valamint attól, hogy a Tungsram márkanév helyett gyakrabban látni már a GE-t attól még ugyanarról beszélünk. (Lásd korábban Westel most már T-Mobile, Sunlicht helyett CIF)

cso zsi 2011.10.19. 14:54:54

@Reggie: Nézd csak mit ír egy hozzáértő: @temy: "2. A fény minősége
A fénycsőben az üvegcső belső felületére felvitt fénypor alakítja át a kisülés fényét látható fénnyé. A modern fényporok már viszonylag jó színvisszaadással rendelkeznek (>90. ahol 100 a nap színvisszaadása), de nem tökéletesek, egy normál izzó simán lekörözi őket. A fénycsőből kilépő fény spektruma sávos ("digitális") és nem folytonos, mint a izzószálas lámpáké. Ez a szemnek hosszú távon szerintem fárasztó, továbbá a nagyfrekvenciás gerjesztés miatt ugyan már nem vibrálnak a csövek, de a szemnek ez sem kellemes ill. természetes."

cso zsi 2011.10.19. 15:03:57

@delphine: "Valamint attól, hogy a Tungsram márkanév helyett gyakrabban látni már a GE-t attól még ugyanarról beszélünk."
Van egy nagyítós lámpám. Asztalra szerelendő, tehát kb fél méteren kell teljesítenie.
22 wattos energiatakarékos körfénycső kell bele. Egyik vásárlás Brilum márkanéven 1150 lumen, 6000 óra, gyártás helye ismeretlen. (vajon, mi lehet?)
Másik vásárlás GE, 1100 lumen, 5000 óra. Gyártás helye: Kína. Budapest, Váci út 77.

newtehen (egyszerű mint a faék - de működik) · http://avie.freeblog.hu/Files/tehen.jpg 2011.10.19. 15:07:58

@Donor: Nem barátom, a 230V-os kompresszorban nem 400V-os háromfázisú motor lesz, hanem 230V-os egyfázisú. Na találd ki miért?

Mindegy, a témát részemről lezártam. Már így is többet tanítottalak a kelleténél, nem vagy a hülye fiam.

Donor 2011.10.19. 15:09:33

@delphine: Igen ezt tudom, de a GE-t sem látom. Mindenhol Osram meg Philips van, pedig én inkább vennék ex Tungsramos terméket.
Amúgy a GE még mindig Tungsramos márkanéven árul egy csomó dolgot (márkaüzletben), mert itthon ez nagyobb név mint a GE.

Donor 2011.10.19. 15:10:11

@newtehen: ...nézz utána a segédfázis kondenzátornak. 3 fázisú lesz az ;-)

záporjózsi 2011.10.19. 15:10:41

@Reggie: Egyszerűen csak szegény @cso zsi: egy jó lelkű ember és átverték a boltban. A 3x 40-es helyett én biztosan legalább 3x11-est vennék. Igen, a 120 W helyett 33. Abból is valamilyen jobb fajtát. Mindenképpen spórolok, viszont nem lesz igazán érzékeny a kapcsolgatásra, illetve a színe is szép lesz.

Nálam a hűtő és a sütő mellett 3 hagyományos, 3 halogén, 20 kompakt és 4 LED-es. Asszem ennyi az összes világítótest.

Don Quixote de la Ferko 2011.10.19. 15:11:25

@newtehen:

Ne fogadj nagy összegbe.

Frekvenciaváltó, segédkondenzátor...

Hungry Hungarian 2011.10.19. 15:17:12

@cso zsi: Brilum - lengyel (elvileg)
A másikra inkább egy példa, hogy védjem a mundér becsületét: a NIKE nem Amerikában gyártja a ruháit mint ahogy az Adidas sem Németországban mivel nyugaton textilipar mint olyan már nem létezik, ennek ellenére mégis jó minőségűek, mivel szigorúbb minőségbiztosítási folyamaton megy keresztül a termék a gyártás során.

newtehen (egyszerű mint a faék - de működik) · http://avie.freeblog.hu/Files/tehen.jpg 2011.10.19. 15:19:10

@Donor: Szedtél fel idegen szavakat innen onnan, de még érnie kell.
Szóval mikor lesz a demonstráció?

Don Quixote de la Ferko 2011.10.19. 15:22:19

@newtehen:

Ezen agyalj, egy motor bekötéséhez írták a hobbielektronikán:

"A hat kivezetést esetén, csillagba, vagy deltába kötheted.
Ha a felső három kivezetést közösíted, és az alsóra kötöd a három fázist, akkor csillagban van kötve.
Ha a három alsó csavart külön-külön kötöd össze a felette lévő csavarral, akkor deltába kötötted.
Mind két esetben a három alsó csavarra jön a három fázis.

A Te esetedben, deltába kössed, és a fázist és nullát kötöd a két fázis helyett. A fázisra és a maradék csavarra kötheted a "segédfázis" kondenzátorát.
A kondi kapacitásának, kb kW-onként 70mikrofarádot kell alkalmazni. Tehát kb. 210µF-os kondi kell, de 250Vváltós. Elkó nem lehet.
Ha a forgásirány nem megfelelő, akkor a koni lábát áthelyezed a fázisról a nullára.

A motor nyomatéka kb. 85%-a, indító nyomatéka, 25%-a lesz. Lehet, hogy a kompresszornál tehermentesítő szelepet kell alkalmaznod induláskor. De visszacsapó szelepet mindenképpen."

Tímár Mihály 2011.10.19. 15:22:42

@kermi: Ha neked ingyen van az áram, akkor valóban elég a beszerzési árral és a várható élettartammal számolni. Aki fizet érte, annak az is számít, hogy a kompakt fénycső a normálizzó 20%-át fogyasztja. Egy 23W-os kompakt fénycső mondjuk 10000 óra alatt 230 kWh áramot fogyaszt. 40 Ft-al számolva ez nagyjából 10 ezer Ft. 10 darab 100 W-os izzó kell 10000 órára, ezalatt 1000 kWh áramot fogyasztanak, ami 40 ezer forintba kerül. Egyetlen ilyen fénycső tehát 30 ezer forintot spórol a teljes élete alatt (ez normál használat mellett 8-10 év).

Reggie 2011.10.19. 15:23:45

@cso zsi: Ize, en a visszaverodesrol beszeltem. Tehat attol meg, hogy mas egy kicsit a spektruma(ugye 10% alatti a hiba) a visszaverodes az visszaverodes marad.

Don Quixote de la Ferko 2011.10.19. 15:27:28

@Tímár Mihály:

Könyörgöm. Ez az optimális eset.

Karos asztali lámpában cseréltem az izzót takarékosra. Kilógott kb. 3-4 centi az alján, szinte használhatatlan volt, a kilógó rész vakított. Fekete kartonból ragasztottam egy palástot, ami takarja a kilógó részt. Ez aránylag kis beruházás volt, de mint azt fentebb leírtam, nem mindenhol tudod azt megoldani, hogy kicsavarod, becsavarod, oszt Alleluja.
Ha már a lámpaburát, armatúrát, miegymást cserélni kell, akkor ugrott minden előny és takarékosság, amit számolsz.

Donor 2011.10.19. 15:28:27

Már mondtam, de a kedvedért mégegyszer, mert látom a nagy arcod miatt nem vetted észre elsőre: Tetszőleges barkácsáruház kompresszoros részleg. 2kW körüli kompresszorok tuti ilyenek mindegyik, de nem lepődnék meg ha a kissebbeknél sem szórakoznának külön egyfázisú motorok gyártásával.

Donor 2011.10.19. 15:30:17

@newtehen: A "segédfázis kondenzátor" pedig nem idegen szó, minden villanyszerelő, vagy elektronikával foglalkozó ember ismeri, és az iskolában tanulta, ahogy én is. Veled ellentétben aki most hallotta először egy fórumon :))))))

newtehen (egyszerű mint a faék - de működik) · http://avie.freeblog.hu/Files/tehen.jpg 2011.10.19. 15:31:55

@luciferko: Igen, tudom, hogy fáziskésleltető kondenzátorokkal elő lehet állítani a háromfázisú motor hajtásához szükséges három fázist egy db fázis kondenzátorokkal való szétbontásával is. De Itt az volt a feladat, hogy a versenyzőnk demonstrálja az egy fázissal működő asszinkron 3 fázisú motort, és nem az, hogy milyen elektronikai trükkel állíthatjuk elő a működéséhez szükséges 3 fázist...

Az általad említett eljárásnak amúgy hátránya, hogy a motor eredeti teljesítményének így csak a töredéke (2/3-a) nyerhető ki, illetve melegszik. (ezt is ott írják)

Mindegy, nem pörgök a témán. Kötekedjetek tovább egymással.

Ahogy Cartmen mutatná: Csá, skacok, én léptem.

newtehen (egyszerű mint a faék - de működik) · http://avie.freeblog.hu/Files/tehen.jpg 2011.10.19. 15:34:03

@Donor: Menni fog, még egy kis gúgli, és arra is rájössz mire való. Már megérte.

Donor 2011.10.19. 15:35:39

@newtehen: Szia :) azért ne bánkodj, mi jót röhögtünk rajtad :DD

gmower (törölt) 2011.10.19. 15:37:45

@newtehen: Szerintem fogadd el, hogy a LED pedig váltóárammal működik, mert abba csavarom bele az E27-es foglalatú LED izzót :)

Don Quixote de la Ferko 2011.10.19. 15:38:00

@newtehen:
Emlékeim szerint a feladat az volt, hogy a 3 fázisú motor forogjon 1 fázisról.

Leírva a megoldás.

Neked nem tetszik? Az élet kegyetlen, ettől még működik.

Ki az a Cartmen? Valami tudós volt? Nem rémlik a neve.

temy 2011.10.19. 15:39:02

@Reggie: Ha a fényerősség - üzemóra ábrára gondolsz, most ilyet nem tudok produkálni, de a fénycsövek fényerőssége az élettartam alatt folyamatosan csökken, a végére kb. 75-80%-ra. Rossz minőségű fényporoknál ez akár 50% is lehet...
@cso zsi: A legtöbb cég már Kínában gyártatja az olcsóbb kompaktokat vagy onnan veszi és sajátmárkásan eladja. A GE is ezt csinálja. A drága típusok gyártását tartják meg saját gyártásban.

Don Quixote de la Ferko 2011.10.19. 15:39:29

@gmower:

Működni működik. De valami egyenrángató van benne, alapból nem nagyon díjazná a váltót.

Reggie 2011.10.19. 15:41:37

@temy: Igen, valami ilyesmire lennek kivancsi, hogy ossze tudjam hasonlitani, ugyanis a LED-ek tipikusan nem tonkremennek, csak a hatasfokuk romlik(szabvany szerint az elettartam az az ido, amig a fenyero a 70%-ra vissza nem esik).

gmower (törölt) 2011.10.19. 15:41:57

@luciferko: És nem érzel némi párhuzamot? :)

Don Quixote de la Ferko 2011.10.19. 15:43:08

@gmower:
Háááát, most hogy mondod, a drótot a plafonnal párhuzamosan, attól megadott távolságra kell vezetni.

Donor 2011.10.19. 15:54:50

@gmower: newtehén kezdte azzal, hogy nem tudunk neki olyan sütőt mutatni amihez 3 fázis kellen. Tudtunk, akkor elkezdett kötekedni, hogy de az nem is 3 fázisú gép, csak 3*1 fázisú, ekkor jött a villanymotoros hasonlatával, hogy azt soha nem indítom el 1 fázisról, de jött a pofára esés mert elindítom, sőt még segéd kondenzátor nélkül is elindítom neki, csak meg kell adni neki a kezdő lökést, na ezen is lovagolt egy kicsit...bár a nyelvtani hibákba tényleg nem kötött bele, szóval nem adott bele igazán mindent.

De jobb ha elfogadjátok, hogy én és luciferko, meg még páran itt ebből élünk, ez a szakmánk, és lehet hogy értünk hozzá. Persze szőrszálhasogatni, meg kötekedni mindig lehet valamin, de ettől még newtehén nyilvánvalóan laikus marad.

Tímár Mihály 2011.10.19. 15:57:39

@luciferko: Asztali lámpába inkább reflektoros lámpát érdemes rakni, az nem világít annyit oldalra. Kompaktban is van ilyen, de nem feltétlenül éri meg. Ráadásul az asztalra nem kell akkora teljesítmény, így kisebb a megtakarítás is. Én egy halogén reflektort tennék bele, annak jó a színe is.

Reggie 2011.10.19. 16:05:58

@luciferko:
@Tímár Mihály:
vagy asztali lampa helyett ez: www.ikea.com/hu/hu/catalog/products/50163202/

Baromi jo minosegu es spektrumu, nekem is ilyen van es meg vagyok elegedve vele. Arban pedig nem sokkal tobb mint ket kompakt fenycso, viszont ugyan annyi ideig fog mukodni mint az a ketto.

gmower (törölt) 2011.10.19. 16:13:30

@Donor: Nagyon nem értitek úgy látom, amit írtam... Egy LED működéséhez szükséges 10-20 mA egyenáramot és 1-2 voltos nyitófeszültésget elő tudom állítani segédelektronikával 230 V AC-ből. Természetesen egy háromfázisú aszinkron motorhoz szükséges tápellátást is elő lehet állítani 1 fázisból. Sőt akár odáig is elmehetek, hogy a háromfázisú aszinkron motort simán rákötöm a napra. Mert hát tudok olyan elektronikát...

cso zsi 2011.10.19. 16:20:58

@záporjózsi: Ezek még csak 9 wattos Philipsek voltak.
@delphine: Megtapasztaltuk már, hogy a világot járva, más Kínában gyártják az ausztrál, amerikai, és német piacra kerülő göncöket, mint amit minálunk árulnak.
Azt is tudom, hogy anno, amit a Tisza cipőgyárban csináltak, neves sportcipő, az francia jelzéssel került forgalomba.

Donor 2011.10.19. 16:21:04

@gmower: De értjük, csak nem ez volt az eredeti felvetés.

És igazából nem is az a baj, ha valaki laikus, és nem tudja hogy van 3 fázisról működő rezsó, csak vicces volt hogy egy nyilván valóan laikus ember, el akarja magyarázni a szakmámat, miközben ragaszkodik a maga kis elképzelt valóságához, amin minden szakmában jártas ember csak röhög.

Reggie 2011.10.19. 16:21:12

@gmower: A LED-hez tobb elemu segedaramkor kell, mint a 3fazisu motor beinditasahoz 1 fazisrol...

cso zsi 2011.10.19. 16:25:32

@gmower: Most vagy elfogadjuk a végén lévő mosolyt humor gyanánt, vagy utánanézünk, hogy a LED betűiben a "D" mit is jelent, és az hogy is működik.
Mindenesetre a hagyományos ledek egyenárammal működnek, amit váltóáramból elő lehet állítani.

záporjózsi 2011.10.19. 16:48:16

@cso zsi: 9 W szerintem a 40W-os izzó helyett kevés. De ez csak az én meglátásom. (nem véletlenül írtam legalább 5%-kal a reklámozott megtakarítás alatt - a valódi megtakarítás mindenféle okok miatt kb. 50% lehet az "elfogadott" *80% helyett.)
A Philipset eddig messze kerültem, pedig jól csengő név, az Osramot utálom, mégis betettem, mert bevált. Emellett GE-k és régi Tungsramok is vannak bent.

* akár - akármit is takar ez

Reggie 2011.10.19. 16:53:18

@záporjózsi: Amugy nemreg linkeltem ket energystar-os linket. Erdemes megnezni, mert nagyon nagy a szoras a termekek minosegeben. Pl. vannak olyan LED-es izzok, amelyek rosszabbul teljesitenek egyes kompakt fenycsoveknel... Sajnos a bovli mindegyik palettan jelen van.

cso zsi 2011.10.19. 17:03:58

@záporjózsi: Azt hiszem, amikor vettem, csak ez volt e14-esben, több helyen is.
A megtakarítás a témaindítóban, és a szakértőnél is havi ~2000 forint, nálam talán még annyi sem.
Jelenleg 8 energiatakarékos lámpa, két íróasztali lámpa, a konyhapultoknál egy 36-os, és egy 18-as neon, valamint, ahol látni is kell, ott két, ill. háromtagú halogének.

záporjózsi 2011.10.19. 17:50:42

@Reggie: Így van, a LED-esek nagyon gagyik tudnak lenni, mert a minőségit nehéz előállítani, de a gagyit könnyű eladni, mert vagány dolog az a LED.

@cso zsi: A 36-os és a 18-as neon elvileg kiváltható lesz LED szalag + LED spottal. Most még drága, de nézz körül, egyre jobbak vannak. A halogének helyett a most megjelent LED-spotok (4-5 W) már labdába rúghatnak, persze csak fokozatosan. E14-est szerezni nehéz, de nem lehetetlen. Mostanában már egész jókat kapni. Ha számít az alakja is, akkor több száz forinttal többet kell fizetni, de gyertya és gömb is van.

elwood 2011.10.19. 20:24:12

@záporjózsi: "Mi lenne, ha elkezdenél mondjuk 3000-ért 2 db. használható cuccot beszerezni."

szavaidból lejön, hogy az 1200 Ft-os Philips az gagyi, de honnan tudjam meg mi a menő ?

adj tanácsot légyszíves

cso zsi 2011.10.19. 22:44:09

@záporjózsi: Építettem már led szalagot, és hirtelen mondtak háromféle árat, a 650-2500-ig méterére. A házban lévő led-lámpa boltba a kínálat alapján nincs sok kedvem bemenni.
A kis fénycső a mosogató fölött van, tájékoztató jelleggel üzemel, mert a gép mosogat. A nagyobbik viszont a munkapulté. Kapcsolóórával vezérelve hétköznap reggel, és este, hétvégén reggeltől estig megy.

záporjózsi 2011.10.20. 06:19:27

@elwood: Valahogy sikerült féreértselek, ezért elnézést kérek. A félreértés tárgya az, hogy valahogy az volt a fejemben, hogy 2 fényforrásod van, amelyeket kétévente cserélsz, így a 600 Ft-osra gondoltam. Viszont én megvettem a korlátlan kapcsolási számú csavart fényforrást az UFO lámpába (23W-os), 2700K színhőmérséklettel és látok a fürdőben is. Asszem 900 forint volt darabja - de ez nem ér, mert 10 db-os csomagban volt és 3 lakásba jutott belőle. Komolyan nem emlékszem, hogy milyen márka (még Philips is lehet, de asszem nincs sehol Philips), mert nem nyúlok hozzájuk. Jelentős részük 5 évnél más idősebb, azaz érik a csere. Majd meglátom, hogy mire, de még valószínűleg csőre, mert a LED kevésbé alkalmas általános fényre.

@cso zsi: nézz körül a neten, bár ahogy Te használod az úgy pont jó, azt a két csövet nem is érdemes lecserélni, csak ha halogén-spotokat is cserélni szeretnél (megy közös tápról).

Gott in Frankreich 2011.11.04. 08:32:15

@Tímár Mihály: "Szintén tesztelik a ki-be kapcsolások számát is. Jellemzően 10000 kapcsolást bírnak, de van amelyik 20000-t. (Napi 10x kapcsolással a 10000 kapcsolás 3 év!)"

Talan nem kene olcso ocska szart venni. Az Osram a Dulux Superstarra 500.000 kapcsolasi ciklust es 15.000 uzemorat ad meg, es eleve 5 ev garanciat kapsz. Hideg es meleg szinhomersekletben is kaphato, gyorsan eleri a maximalis teljesitmeny (quick light).

Gott in Frankreich 2011.11.04. 08:45:03

@elwood: Nem a Philips-szel van a baj, hanem hogy az olcsot vetted. Abbol is van, ami 1.500.000 kapcsolasi ciklust bir (MASTER Stairway).
Ne abbol valogass, ami a polcra van kirakva, mert a legtobb kereskedo csak az olcso szart forgalmazza, arra van igeny. Nezd meg a gyartok oldalait, hogy melyik modell mennyit bir, aztan nezd meg a neten, hol lehet kapni.

livengood 2011.11.04. 09:46:20

@Roy: amit írsz az komplett zagyvaság:
- "Egyáltalán nem éri meg kompakt fénycsőre váltani. Méregdrága. A sok kapcsolást még a minőségiek se bírják, így elég hamar tönkre mennek. Nagyjából addig tart ki mint egy normál izzó. A kiégett kompakt izzót kidobva szennyezzük akörnyezetet." - ez egyszerűen marhaság. 10 éve ki van tiltva a lakásomból, házamból, kertemből a hagyományos izzó. kizárólag a legolcsóbbnál kb. 10-20%-al drágább, többnyire kínai gyártmányú, de márkás holmikat áruló, magukra adó cégektől vásárolok olcsó, akciós kompakt fénycsövet. (pl. IKEA. jelenleg egy 11W-os kb.60W-os hagyományos izzó fényerejét biztosító kompakt fénycsövet 700-1000 forintnál drágábban nem vagyok hajlandó megvenni.) egy ilyen fényforrás tapasztalatom szerint legalább 3, de inkább 5-6-7-8 évig is bírja nállunk, intenzív használat mellett. (hatan vagyunk, négy gyerek kapcsolgatja ha kell ha nem, és égetjük fényes nappal, bele az éjszakába, hajnalig) több tucatszor számoltam ki, hogy ha hagyományos izzókat használnánk, takarékoskodnánk a bekapcsolással, kicsit vakoskodnánk, akkor is háromszor többe kerülne a világításra használt áram, beleszámolva a kompakt fénycsövek magasabb árát. az a szép, hogy nem is annyira takarékosság miatt váltottunk, hanem azért mert meguntuk, hogy minden héten izzót kellett cserélni. azóta viszont a 22 db fényforrásból évente csak átlag kettőt kell cserélni. tehát értelmezhetetlen miről is beszélsz? egy magyarázat van, gagyit vásároltál. igen ezen a piacon is van rossz minőség. egyébként pl. meg kéne tanulni mi az a K (3000 kelvin körülit ajánlok mindenkinek, ez melegfény tartomány, ennek van pozitív pszichés hatása), E27, lumen, stb. de hát manapság gyorsan pótolhatod hiányos tudásod az interneten.

Roy 2011.11.04. 10:55:18

@livengood: Ez a te dolgod, hogy mit használsz. Azt azonban el kell ismerned, hogy még egy legolcsóbb kompakt fénycső 3-5-szörösébe kerül egy hagyományos izzóénál. Másik mivel gázkisüléses izzó ezért amig fel nem fut a fény az-az be nem melegszik addig ki, és visszakapcsolni nem ajánlatos. Ezzel rövithető az élettartama. Nem tudom mi a szakmád, de énnekem erősáeamú technikus.
Egyébkén nálam is ahol huzamosabb üzemidőre kell ott fénycsőizzó van. Ahol csak pillanatokra kell ott hagyományos. Sajnos tudom, hogy sokáig ott se tudom használni, mert teljesen leállnak a hagyományos izzók gyártásával. Remélem addigra lesznek viszonylag olcsó, és jó minőségű ledizzók. Ezek meg tudnak felelni minden igénynek, úgy fogyasztásban, mint kapcsolási számban.
Még valami. A mai napig is kaphatók olyan világítótestek amibe nem lehet alkalmazni a fénycsőizzókat, nem beszélve a kovácsoltvas lámpatestekről, aminél az izzóra rápattintható lámpaernő van. Ezeket végképpen ki lehet majd dobni.
Kölönben nem a világítás a nagy fogyasztó egy háztartásban. Hűtő, fagyasztó, mikró, mosógép, mosogatógép, klíma, asztali számítógép, és akkor a ma divatos plazmatelevízióról nem is beszélek.
Nekem csak márkás jó minőségű kompakt fénycsőveim vannak. Kínait nem vszek. Habár ki tudja, hogy egy Osram is hol gyártat manapság.

Roy 2011.11.04. 10:56:25

Bocsi a betű elgépelésért.

livengood 2011.11.05. 08:43:22

@Roy: elismerem, sőt akár 10-20 szoros az ára. és valóban, be kell vallanom, hogy a hűtőnkben és a fáskamránkban megmaradt az izzószál pénzkímélés miatt! igazad van, amíg fel nem melegszik a kompakt fénycső, nem ajánlott kapcsolgatni, ezért ahol rövid időre használjuk, ott megmarad az izzó, mindadíg amíg nem lesz olcsó a led, vagy valami más erre alkalmasabb. de egyébként abban a térben ahol az élet zajlik miért is kellene kapcsolgatni? rá kell szokni, hogy mikor beszürköl, az összes villanyt be kell kapcsolni és úgy hagyni míg el nem mész otthonról, vagy el nem alszol. ötször kevesebbet fogyaszt, tehát úgy takarékoskodsz, ha az élettartamát növeled, vagy is nem kapcsolod ki. ugyanakkor, ha a lakáson belül bizonyos fénycsöveket többször be és ki kapcsolsz naponta, attól még drasztikusan nem csökken le az élettartama. tapasztalatom szerint jóminőségű fénycső esetén a legrövidebb élettartam 3 év , ha naponta kb. 10-20 alkalommal van ki-be kapcsolva (hangsúlyozom, ez a leg-leg-leg szélsőségesebb eset, egyébként többnyire 5-8 évet tapasztalok). tehát, ha utánna számolsz, így is megéri. persze fontos, hogy ne a legdrágábbat vedd, hanem az ár/érték arány szerint a legjobbat. elismerem, ez nehéz, tapasztalatra van szükség, hogy megtaláld a jót olcsón. fontos, hogy kiszámold, hogy az adott helységben a sűrű ki-be kapcsolással, vagy a folyamatos bekapcsolt állapottal jársz e jobban? nos ez bizony odafigyelést és számolást igényel. fontos, hogy az életstílusod szerint végig gondold, kiszámold, hogy neked megéri e az áttérés. mert pédául, ha valaki úgy érzi jól magát, hogy az egyik sarokban olvasgat egy éjeli lámpa mellett míg el nem alszik, egyébkén a hűtő ajtajában álva harap valamit, meg a mellékhelységet használja néha, annak bizony az éjjeli lámpán kívül nem éri meg fénycsőbe ruháznia. tehát összességében a fénycső gazdaságos használata némi tanulást igényel, de egy idő után ez is rutinná vállik, magától fog menni. tudom, hogy az én dolgom mit és hogyan használok, bocs, hogy ezzel terheltelek. ugyanakkor csak a saját példámon tudom megmutatni mennyire takarékos, ha jól használjuk ezt az eszközt. nekem nincs másom ebben a témában csak a 10 éves tapasztalatom.

livengood 2011.11.05. 10:34:02

@60felett: ajánlom a saját tapasztalatot. ez alapján nem vagyok biztos benne: "Az a baj, hogy az ipari lobbik a szent profit érdekében boldoggá tesznek minket akkor is, ha beledöglünk. Ha pedig nem hagyjuk magunkat, megveszik kilóra az EU illetékeseit. Átverés az egész energiatakarékos téma. Ha sokat kapcsolgatod, akkor tönkremegy és azért fizetsz, ha égve hagyod, akkor többet ég mint a másik, és azért fizetsz. Az EU-nak nem ezzel kéne foglalkozni, ez sem különb, mint az uborka görbülete."
összeesküvések, tudjuk voltak. tehát valószínűleg vannak és lesznek is. személy szerint ezzel nem tudok mit kezdeni. és nem vagyok oda a sok zöldségért sem. de számolok és ami nekem megéri, az nekem megéri. a kompakt fénycső használata 10 év alatt kb. 500'000 forintot hozott nekem tisztán. engem ez jóérzéssel tölt el. a többi szomorú, de ne ejtsük át egymást.

livengood 2011.11.05. 11:26:03

@Kelly és a szexi dög: @Peetee: "Nagyon jó, és ha én ezt már 5éve megcsináltam, akkor mi a f@szommal spóroljak még???
Nagyon okos cikk, biztos el fogja olvasni a neten a tanyavilágban élő bácsika, akinél még mindig mindenhol a 100wattos volfrám világít..."

most potom pénzért megveheted a tanyát, fagáz motorral hajtott legalább 10 kw-os generátorra költöd a maradékot, kötsz az áramszolgáltatóval egy szerződést a többlet áramod megvételéről, délelőtt a tanya végében az akácosból kiveszel némi fát és megrakod gallyal és hasábfával a gázosító tartályt, délután pedig akácmagot gyűjtesz, hogy tavasszal a borsó mellé elvethesd, két év múlva beülteted vele a maradék parlagot, ezt már néhány év múlva tisztíthatod, a hulladékot gázosíthatod, hétvégén behajtasz a kocsiddal a városba, ahol a barátaiddal beültök valahová, majd bevásárolsz és megtankolsz abból a pénzből amit az áramért utaltak a számládra.
az erdődben pedig 15 év múlva vágásérettek a fáid, amik lekötötték azt a széndioxidot amit mellékesen nap mint nap megtermeltél az áram mellé. közben ettől az egésztől (testmozgás, pénz, jó levegő, jó társaság, jó gondolatok, jó cselekedet) végig jól érzed magad.

vágj bele ha teheted!

Roy 2011.11.06. 13:09:23

@livengood: Egyáltalán nem terheltél a válaszoddal. Mind a kettőnknek sok mindenben igaza van ebben a témában. Valóban mindenkinek saját magának kell eldönteni, hogy milyen világítást használ, mi éri meg neki. Ezzel semmi bajom nincs. A bajom azzal van, hogy erre a lépésre az Unió rákényszeríti a kevésbé gazdag országokat is. Magyarul egyre inkább kivonatja a forgalomból, és leállítatja a gyártást a hagyományos izzókból.
Én elhiszem, hogy az energiával takarékoskodni kell, de nem mindegy milyen áron.
Egyébként se hiszem, hogy ebben az energia zabálásban az izzók a bűnösök. Ma már sokkal nagyobb energiazabáló berendezések vannak a háztartásokban. Hűtő, fagyasztó, klíma, mikró TV, számítógép, mosogatógép, mosógép.
Nálam is vannak lámpatestek ahol kompakt fénycsövek vannak. Ezek a hosszabb megvilágítású helyeken vannak. Sajnos van olyan világítótestem amibe nem biztos, hogy jól nézne ki egy fénycsőizzó, vakító is lehet.

Attila__ 2011.12.20. 09:56:58

Én szoktam nézni a www.gyerunkvasarolni.hu oldalon az akciós újságokat, de égőket nem nagyon találtam még bennük, talán a Praktikerében 1-2x. Ezek sosem akciósak?
süti beállítások módosítása