Ez a teljesítmény még Vernének is tetszene: ha nem is teljes létszámban, de nyolcvan nap alatt megkerülte a földet az elektromos expedíció.
Most épp Genfre figyel az egész autós világ, de a svájci város tavaly nyáron is adott okot az érdeklődésre: augusztus idusán innen indult nyolcvan aktív naposra tervezett, föld körüli útjára négy elektromos üzemű jármű. A túrát szervező Louis Palmer neve ismerősen csenghet azok számára, akik fogékonyak a fenntartható közlekedés iránt: ő az a svájci professzor, aki két éve Magyarországot is útba ejtve 18 hónapon keresztül járta a világot napelemes járművével.
A dél-koreai csapat ugyan már néhány nap elteltével nehézségekbe ütközött, és Berlinben feladta a kalandot, a svájci, ausztrál és német legénység azonban minden nehézséggel dacolva körbejárta a földet. Az eredetileg kitűzött cél szerint nyolcvan napot töltöttek az úton, az egész expedíció azonban a pihenőkkel együtt több mint kétszer ennyi ideig tartott – végső soron nem életre-halálra menő, kíméletlen hajsza, hanem a technológiák életképességének a bizonyítása volt a cél.
A svájciak burkolt kétkerekűje, a hagyományos küllemű, német villanyrobogó, valamint az ausztrálok háromkerekű miniautója 17 országot érintett 27 ezer kilométeres utazása során. Eközben ahol csak tudták, megújuló energiaforrásból, azaz szél-, nap- és vízierőművekből származó elektromos árammal töltötték fel akkumulátoraikat – ez egyébként különösen Oroszországban és Kínában bizonyul problémásnak.
A Zero Race hivatalosan nem verseny volt, hanem felvilágosító körút, ami akkor ér valamit, ha folyamatosan megújulva képes újra és újra eljuttatni üzenetét a közönségnek. Ezért már most kitűzték a következő túrát: ezúttal csupán kéthetes „Európa-bajnokságról” van szó, a tíz országot érintő kalandon bármilyen, 80 km/h sebességet tartva legalább 150 km hatótávolsággal rendelkező villanyautó részt vehet – további részletek a zero-race.com oldalon.